Słonecznik – na dobry nastrój latem!

18 Czerwiec, 2010

Termometr tuż obok domu  pokazuje 26 °C. Nie ma wątpliwości, że przywitaliśmy tak długo wyczekiwane przez nas lato. Lato, to nie tylko czas wakacji. To także czas, w którym natura daje nam to, co ma najpiękniejszego – kwitnące drzewa owocowe i kwiaty. Jednym z kwiatów, który nie tylko przez wzgląd na swoją nazwę, kojarzony jest z okresem letnim jest słonecznik.

Za sprawą swojego żywego, promiennego koloru wniesie wiele radości do wnętrz naszych mieszkań. Bukiety wykonane ze słoneczników są znakomitymi pomysłami na obradowanie nimi, lipcowych solenizantek – Anny i Krystyny. Obdarowane Panie z pewnością docenią taki gest.

Klimat i wzrost

Jego kwiaty, zebrane w koszyczki na ogół osiągają średnicę do 60cm (zazwyczaj jest to ok30cm). Natomiast jego wysokość może zbliżać się nawet do 3 metrów. Słoneczniki się są wymagające zarówno w hodowli jak i pielęgnacji. Do dobrego wzrostu nie potrzebują konkretnego rodzaju gleb. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, cechują się znakomitą odpornością na długie okresy suszy. Krótkie ochłodzenia i przymrozki, także nie będą zbytnio szkodliwe dla jego wzrostu. Dla ich rozwoju najlepsze są temperatury powietrza oscylujące wokół 20-25 °C i duża dawka słońca.

Zastosowanie

Niektóre odmiany słoneczników hodowane są dla wyrobu oleju słonecznikowego, który jest jednym z podstawowych produktów, używanych w kuchni. Jest też podstawowym składnikiem wielu produktów, w których przetwarzane są oleje roślinne. Olej słonecznikowy zawiera wiele kwasów tłuszczowych, przez co idealnie nadaje się do smażenia potraw. Co ważne dla zdrowia, zawiera on kwas linolowy, który jest niezwykle korzystny dla zawartości cholesterolu we krwi. Jego nasiona są bardzo popularną przekąską i składnikiem różnego rodzaju pieczywa, a kiełki stanowią znakomity dodatek do sałatek i kanapek.

Inspiracje

Kwiaty słonecznika bardzo często możemy odnaleźć w wielu dziełach wybitnych artystów. Najlepszym tego przykładem jest seria obrazów „Słoneczniki” malarza Vincenta Van Gogha. Bardzo często też ukazywane są w obrazach, których tematyka oscyluje wokół wizerunku wsi i jej mieszkańców.

Komentarz