Bajkowy świat eustomy

12 Kwiecień, 2010

Czas wiosny nierozerwalnie łączy się okresem wielu wesel, przyjęciami i innymi uroczystościami. Aby nadać tym niezwykłym chwilom należytą oprawę, należy zadbać o wystrój sal, mieszkań, czy przestrzeni na świeżym powietrzu. Niezastąpione będą w tym wypadku kwiaty. W nadchodzącym sezonie proponujemy Państwu kompozycje, wykonane z eustom. To niezwykle elegancki kwiat, który znakomicie komponuje się z różami, frezjami, kaliami czy maleńkimi goździkami.

Pochodzenie

Warto zaznaczyć, że Lisianthus jest bardzo ważny dla środowiska, w tym zachowania równowagi echo-systemu, gdyż jej kwiaty niezwykle silnie przyciągają pszczoły, motyle i niektóre gatunki kwiatów. Co ciekawe, wygląd kwiatów eustomy jest bardzo mylący. Powszechnie uważane są za kwiaty bardzo kruche i delikatne. Jednak nic bardziej mylnego – kompozycje z nich w wazonie mogą zachować szczerość nawet do okresu 14 dni.

Eustoma, znana również jako Lisanthus Rusellianus, pochodzi z godziny Gentianaceae. Jej początków należy doszukiwać się na terenach Stanów Zjednoczonych, stąd jej potoczne określenie „step goryczki”, jednak to w Japonii zaczęto dokonywać krzyżówek gatunków, z czego powstały nowe kolory i odmiany. Eustomy, bardzo często są mylone z niektórymi gatunkami róż, jednak wnikliwa obserwacja umożliwia ich bezproblemowe rozróżnienie. Wachlarz kolorów, w jakich występuje te kwiaty jest przeogromny- od uniwersalnej bieli, odcieni różu przez błękit, fiolety na palecie zieleni kończąc.

Inspiracje

Różnorodna kolorystyka i kształty stwarzają niekończące możliwości w komponowaniu. Kwiaty te są doskonałym materiałem na oryginalne bukiety ślubne. Wiązanki na ten wyjątkowy dzień mogą być ułożone zarówno z samych eustom, jak i w połączeniu z pudrowymi różami, kaliami, czy frezjami. Takie bukiety bardzo korzystnie będą się prezentować ułożone zarówno na okrągło, jak i ze swobodnie opadającymi kwiatami. Kompozycje kwiatowe z eustom znakomicie zaprezentują się także na przyjęciach ogrodowych. Ich główki umieszczone w przeźroczystych szklanych misach, wypełnionych wodą będą oryginalnym dodatkiem na stołach z jedzeniem i napojami.

Zapraszamy do oglądania galerii!

Pielęgnacja

Jak widać możliwości jest wiele. Zarówno dekoracje ascetycznie, bardzo eleganckie, jak i te radosne i bardziej swobodne będą przepięknymi, p rzy odrobinie fantazji kompozycje z eustom staną się wyjątkową oprawą najważniejszych dla nas chwil.

    (fot. Biuro Kwiatowe Holandia)

 

  • kwiaty należy wstawić do czystego wazonu, do zimnej wody,

  • do wody można dodać specjalnych środków konserwujących kwity cięte; pod żadnym pozorem nie wsypujmy do wody cukru, gdyż może on zablokować pędy kwiatów i sprawić, że te opadną w bardzo szybkim tempie,

  • kwiaty należy przechowywać z dala od przeciągów i bezpośredniego działania promieni słonecznych,

  • należy unikać wystawiania eustom doniczkowych w miesiącach jesiennych czy zimowych, aby zapobiec zamrożeniu; nie można zapomnieć także o ich systematycznym podlewaniu.

Komentarz