Choinka, niekwestionowaną gwiazdą nadchodzących dni.

18 Grudzień, 2009

To właśnie bez niej nie możesz wyobrazić sobie nadchodzących Świąt. Z nią związane są najpiękniejsze chwile z dzieciństwa. Kolacja wigilijna, wspólne śpiewanie kolęd, leżące pod nią prezenty… Choinka (bo to o niej mowa) – czyli niekwestionowana gwiazda zbliżających się dni! Niedawno zagościła także w EuroFlorist!

 Jest symbolem życia i odradzania się. Dzisiaj trudno nam uwierzyć, że zwyczaj  dekorowania choinki rozprzestrzenił się na terenach Europy około dwustu lat temu. A jako jeden z symboli Bożego Narodzenia pojawiło się już w XVI wieku, jednak dopiero w XIX wieku choinka zawitała do krajów Europy zachodniej.

 Jodła, świerk, sosna – rodzaj drzewka jest bez znaczenia. Istotne są ozdoby. Cynamonowe ciasteczka, pierniczki, orzechy oraz plasterki suszonych jabłek i pomarańczy – to wersja naturalna, przywodząc na myśl piękne zapachy. Często też choinka dekorowana jest ozdobami wykonywanymi przez najmłodszych mieszkańców naszych domów – czyli łańcuchami z krepy, ozdobami z kolorowych wycinanek, oraz cukierkami w kształcie sopli lodu. Jednak najbardziej popularnymi ozdobami są bombki w najróżniejszych kształtach i kolorach. Niemal zawsze towarzyszą im migające lampki w ciepłych odcieniach i symboliczna gwiazda na samym czubku drzewka. Kolorystyka jest zależna od upodobań – od tradycyjnych czerwieni i odcieni złota, przez biel i srebro, po oryginalne zielenie, turkusy i granaty. Jednak niezależnie od dekoracji, pod gałązkami choinki, każdy z domowników znajdzie dla siebie jakiś podarek.

 

Komentarz