Kilka słów o historii pielęgnacji kwiatów i ogrodów…

18 Luty, 2010

Niezależnie od szerokości geograficznej wiadomo, że kwiaty są jedną z najpiękniejszych ozdób naszych mieszkań i ogrodów. W tym miejscu z pewnością samoistnie nasuwa się pytanie o tradycję pielęgnacji kwiatów. Zapraszamy więc w podróż do przeszłości!

Najstarsze dane dowodzą tego, że już ponad 5 tysięcy lat temu Chińczycy uprawiali różnorakie kwiaty w ozdobnych pojemnikach, zarówno w swoich domach, jak i w ogrodach. Znane są również dowody w postaci wizerunków na płaskorzeźbach ilustrujących starożytnych Egipcjan, którzy pielęgnowali rośliny. Ciekawostką może być również fakt, że to już od okresu cywilizacji greckiej i rzymskiej po średniowiecze, przykładano niezwykłą uwagę do uprawy i pielęgnacji roślin, którymi następnie dekorowano wnętrza budynków mieszkalnych, świątyń, kościołów i zakonów. I to właśnie one przyczyniły się niezmiernie do rozpowszechniania wiedzy o pielęgnacji roślin, w tym kwiatów. Należy jednak podkreślić, że większość uprawianych przez duchownych roślin stanowiły zioła inne rośliny lecznicze. Tak więc ich aspekt estetyczny schodził na dalszy plan. W wieku XIX nastąpił jednak prawdziwy rozkwit hodowców kwiatów. Już wówczas była znana sztuka budowania ogrzewanych szklarni i oranżerii. Ludzie o wysokim statusie majątkowym, jak i przede wszystkim arystokracja rywalizowali wręcz pomiędzy sobą w zdobywaniu coraz to bardziej egzotycznych i piękniejszych roślin, którymi mogliby wprawiać w zachwyt swoich gości. Wiek XX natomiast przyniósł rozpowszechnienie zjawiska, jakim była hodowla i pielęgnacja kwiatów. Zajęcie to, dotąd zarezerwowane tylko dla wyższych warstw społecznych, stało się bardzo powszechne. Kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze przeżywały prawdziwe oblężenie. Na rynku florystycznym pojawiły się bowiem kwiaty i rośliny bardzo egzotyczne, nie znane dotychczas dla większości społeczeństwa.

Dzisiaj, w XXI wieku sytuacja nieustannie się zmienia. Ludzie oczekują czegoś więcej niż możliwości zakupu tradycyjnego bukietu, czy stroika na niedzielny stół, w osiedlowej kwiaciarni. I właśnie taką alternatywę Państwu oferujemy – możliwość zamówienia wybranego przez siebie bukietu o niebanalnych kolorach i kształtach z dostawą pod wskazany adres!

Komentarz