Storczyki. Porady dotyczące pielęgnacji, podlewania i uprawy.

28 Marzec, 2014

Dziś o storczykach. Pomimo dużego zróżnicowania kwiatów doniczkowych w kwiaciarniach i pojawiających się coraz to bardziej egzotycznej roślin, to wciąż one są najczęściej wybieranymi. Na urodziny, imieniny, w podziękowaniu, lub do postawienia we własnym domu. Dzięki lekturze poniższego artykułu będziecie mogli nie tylko samodzielnie przystąpić do uprawy storczyków, ale i z powodzeniem zająć się jego pielęgnacją. Przyjemnej lektury!

Uprawa storczyków w domu

Zapewne wielu z Was jest przekonana o tym, że samodzielna uprawa storczyka w zaciszu własnych czterech ścian jest czymś niemożliwym. Nic bardziej mylnego! Jeśli zaopatrzymy się w rzeczy niezbędne do posadzenia rośliny, a później będziemy przestrzegać zasad pielęgnacji, opisanych poniżej, akcja „uprawa storczyków” zakończy się z powodzeniem. Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego gatunku storczyka. Odmianami najczęściej uprawianymi w domu są Cymbidium, Dendrobium, Falenopsis. Kolejnym krokiem jest wybór najbardziej optymalnego podłoża. W tym celu warto zasięgnąć rady florysty, którego znajdziecie w najbliższej lokalnej kwiaciarni Euroflorist. Podłoże, które najlepiej sprawdzi się w przypadku storczyków, powinno zawierać m.in. torf, korę i mech. Wybór pojemnika lub doniczki, w której zasadzimy storczyka to nie tylko problem natury estetycznej. Ważne jest to, aby nie był on zbyt głęboki, gdyż kwiaty storczyków powinno sadzić się bardzo płytko. Nie zapomnijmy też o drenażu (najlepiej ze żwiru) i o otworach w pojemniku , które pozwolą wypłynąć nadmiarowi wody.

storczyk pielęgnacja

Podlewanie storczyków w pigułce

Jeżeli jesteśmy przy temacie wody, warto  na chwilę za trzymać się przy czynności podlewania. Z uwagi na to, że to jeden z kluczowych aspektów pielęgnacji storczyków, postanowiliśmy poświęcić mu osobny akapit. Przede wszystkim ważne jest to, aby nie przesadzać z podlewaniem, gdyż zbyt mokre podłoże może być przyczyną zahamowania prawidłowego wzrostu storczyków. Storczyki najlepiej podlewajmy o poranku. Dzięki temu nie będzie nam zagrażać sytuacja kiedy wieczorem spadająca temperatura powietrza mogłaby być przyczyną rozwijającej się flory bakteryjną. Podlewajmy kwiaty oszczędnie, tak aby na spodzie doniczki nie znajdowało się kilka centymetrów wody. Latem sprawdzi się także nawadnianie poprzez zanurzenie doniczki na kilka lub kilkanaście minut lub położenie na górną warstwę podłoża kostek lodu. Wyraźnym komunikatem, że storczyki należy podlać będzie kolor srebrny kolor korzeni. Jeżeli ich barwa jest zielona, wstrzymajmy się z podlewaniem. Skoro wiemy już kiedy i jak podlewać, odpowiedzmy na pytanie – czym podlewać? Najlepsza będzie woda destylowana z uwagi na jej dużą miękkość. Niestety w zależności od ilości posiadanych storczyków, podlewanie ich wodą destylowaną, może okazać się stosunkowo kosztowne. Dobrym zamiennikiem będzie wykorzystanie przegotowanej wody, odstanej przez kilka dni.

podlewanie storczyka

Codzienna pielęgnacja storczyków

Jak postępować ze storczykiem, aby piękny i kwitnący cieszył nasze oczy jak najdłużej? Przede wszystkim musimy wybrać dobre miejsce na jego ekspozycję. Powinno być ono przewiewne i takie,
w którym storczyk nie będzie wystawiony na ciągłe promieniowanie słońca. Aby pielęgnacja storczyka przebiegała prawidłowo musimy też pamiętać o ich nawożeniu. Najlepszy czas na nawożenie to wytężony okres ich wzrostu, czyli czas od wiosny do początków jesieni. Preparaty dedykowane do różnych rodzajów storczyka znajdziecie w lokalnych kwiaciarniach należących do sieci Euroflorist.

W przypadku storczyka świetnie sprawdza się popularne sformułowanie – co za dużo, to nie zdrowo. Jak widzicie nie wymaga on mnóstwa profesjonalnych zabiegów i ciągłego doglądania. Wystarczy systematyczna pielęgnacja z zastosowaniem przytoczonych przez nas porad. A Wy, uprawiacie w domach storczyki? Jeśli tak, czekamy na opinie, co u Was, w przypadku tych pięknych, kwiatów sprawdza się najlepiej!

storczyki

 

Autor: Anna Burzyńska

Komentarz