Nie wiesz, jak wyrazić swoją wdzięczność? Podaruj kwiaty na podziękowanie!

23 czerwiec, 2017

Są sytuacje w życiu, kiedy same słowa nie wystarczą, żeby odpowiednio podziękować. Potrzebne jest coś więcej, co z jednej strony wyrazi wdzięczność, ale będzie na tyle skromne, że nie zostanie źle odebrane. Z pomocą przychodzą oczywiście kwiaciarnie. Kwiaty to wspaniały upominek, uniwersalny i niezobowiązujący. Sprawdzi się na każdą okazję!

ManFlower

Profesorowi po obronie pracy magisterskiej lub doktorskiej, lekarzowi po udanej operacji, szefowi za kilka lat udanej współpracy – powiedzieć w takiej sytuacji po prostu „dziękuję” wydaje się niewystarczające. Miłym dodatkiem do podziękowań może też być dobre wino, whisky lub czekoladki, ale to prezenty dość ryzykowne. Może się zdarzyć, że osoba obdarowana np. nie pije z różnych przyczyn alkoholu lub nie je słodyczy. Oczywiście upominek zawsze może podarować komuś innemu, ale przecież celem obdarowującego jest sprawienie radości konkretnej osobie, a nie przypadkowej. Dlatego alternatywnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są wówczas kwiaty – podziękowanie idealne na każdą okazję!

Jaki kwiat powie „dziękuję”?

BOU13_61_2

Każdy kwiat ma swoją symbolikę. I choć jest czysto umowna, a wiele osób nie przywiązuje do niej wielkiej wagi, to są też tacy ludzie, dla których to kwestia istotna. Lepiej też unikać ryzykownych sytuacji. Szefowa, która dostałaby bukiet czerwonych róż mogłaby jednak opacznie zrozumieć podarunek, ponieważ te kwiaty od lat oznaczają miłość i to namiętną. Jakie kwiaty na podziękowanie będą najlepsze? Bezpiecznym wyborem będą żonkile, których ukryte znaczenie związane jest z rycerskością i odwagą.  Bezgraniczne uznanie wyraża np. anturium, dlatego często jest wręczane lekarzom. „Dziękuję za wszystko” mówią także czerwone goździki – to wyjątkowo dobry wybór nie tylko ze względu na symbolikę. Goździki to kwiaty, które wyjątkowo dobrze znoszą życie w wazonie. Wystarczy regularnie wymieniać im wodę i podcinać końcówki, żeby stały w wazonie wyjątkowo długo. Na podziękowanie świetnie się też sprawdzają róże w odcieniu ciemnego różu, które mówią obdarowanej osobie nie tylko dziękuję, ale też że jest wspaniała.

Bezpieczne rozwiązanie – bukiet

Jeśli wolisz nie podejmować ryzyka związanego z symboliką i nie wgłębiać się w ten temat, zawsze bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup bukietu. Wymieszanie kilku gatunków i kolorów kwiatu niweluje ukryte znaczenie. Wybieraj mieszanki z co najmniej trzema rodzajami kwiatów, bez nadmiaru przybrania, w kolorystyce, która cię zachwyci. Zwykle floryści starają się, żeby liczba kwiatów w bukiecie była nieparzysta – parzyste bukiety zarezerwowane są na rocznice i… pogrzeby. To czy wybierzesz kwiaty sezonowe czy nie, polskie czy sprowadzane, pachnące czy bezwonne, to już kwestie drugorzędne. W przypadku bukietu liczy się, czy jest ładnie skomponowany i intencja. To taki upominek, którego nikt sam sobie raczej nie kupuje, a który cieszy zawsze. W zależności od tego, jak bardzo jesteś wdzięczny możesz wybrać bukiet niewielki, symboliczny lub duży, a nawet ogromny.  Do bukietu możesz też dołączyć jakiś drobiazg: czekoladki, maskotkę, a nawet… wazon. W dobrym tonie jest też dołączenie do kwiatów drobnej saszetki ze specjalną odżywką, dzięki której bukiet będzie dłużej cieszyć pięknym wyglądem.

Jak wręczać kwiaty na podziękowanie?

 

Photoshoot MD_BD_SD 058

W zależności od okazji i sytuacji, kwiaty na podziękowanie można wręczać osobiście lub przez kuriera. Dostawa do rąk własnych sprawdzi się wtedy, kiedy nie masz pewności jak dana osoba zareaguje na upominek np. lekarz nie zawsze ma czas na dodatkowe wizyty i przyjmowanie upominków. Kurier z kwiaciarni przyda się także w sytuacjach, kiedy bezpośrednio po sytuacji wymagającej podziękowania, nie mamy okazji wręczyć kwiatów. Bukiet z wypisanym ręcznie bilecikiem lub pamiątkowym karnetem wywoła na pewno efekt zaskoczenia i szeroki uśmiech na twarzy obdarowanego. W większości pozostałych sytuacji kwiaty na podziękowanie wręcza się osobiście, z szerokim uśmiecham i ze słowami uznania.

Komantarze są wyłącznone.