Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia

16 Maj, 2017

Wiele gatunków roślin doniczkowych prócz funkcji ozdobnej posiada także szereg właściwości prozdrowotnych. Niektóre z nich pełnią funkcję naturalnych filtrów, doskonale nawilżając i oczyszczając powietrze. Świetnie sprawdzą się więc zarówno w domu, jak i w biurze. Zależy Ci na zdrowiu? Te kwiaty musisz mieć!

EUROFLORIST__0069 copy

Najlepszy przyjaciel człowieka? Kwiat!

Większość dnia spędzamy w pracy. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia. Amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen to substancje, które nie tylko są emitowane przez komputery i telewizory, ale znajdują się również w popularnych kosmetykach, farbach, lakierach i środkach czystości. W nadmiernych ilościach powodują bóle głowy, wzmożoną senność oraz problemy z oddychaniem. Podrażniają błony śluzowe, prowadząc do uporczywego kaszlu. Niektóre z nich mają także działanie rakotwórcze. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby w dużej części zneutralizować ich wpływ na nasz organizm. Kwiaty doniczkowe przyjazne dla człowieka pochłaniają szkodliwe substancje, jednocześnie nawilżając i oczyszczając powietrze.

Zdrowe kwiaty do domu i biura

Doświadczeni floryści z kwiaciarń Euroflorist przygotowali krótką charakterystykę roślin, które powinniśmy zaprosić do naszych domów oraz miejsc pracy. Oto najpopularniejsze kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia:

  • Skrzydłokwiat – ta niezwykle efektowna roślina posiadająca ostro zakończone liście w odcieniu głębokiej zieleni oraz charakterystyczne śnieżnobiałe kwiatostany typu kolbiastego może poszczycić się nie tylko eleganckim wyglądem, ale także cennymi właściwościami – pochłania ksylen, formaldehyd, amoniak i benzen. Skrzydłokwiaty lubią temperaturę pokojową, miejsca zacienione oraz żyzną, próchniczą glebę. W okresie letnim należy podlewać je około 2-3 razy w tygodniu, zimą zaś można ograniczyć nawadnianie do 1 lub 2 razy w ciągu tygodnia.
  • Bluszcz pospolity – efektowne zielone pnącze pochłania formaldehyd, benzen oraz ksylen. Bluszcz lubi miejsca zacienione, nienarażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Należy jednak pamiętać, że bluszcz jest rośliną trującą, w wyniku kontaktu którejkolwiek części kwiatu ze skórą może dojść do podrażnienia. Bluszcz powinien rosnąć w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt.bluszcz
  • Paprotka – kwiat niegdyś szalenie popularny, obecnie coraz rzadziej spotykany. Niesłusznie! Paprocie doskonale oczyszczają powietrze i neutralizują szkodliwe promieniowanie. Rośliny te lubią temperaturę pokojową, wilgotne podłoże oraz miejsca lekko zacienione.
  • Wężownica (Sansewieria) – roślina, którą coraz częściej można spotkać w biurach, hotelach i apartamentach przede wszystkim ze względu na minimalne wymagania uprawowe, reprezentacyjny wygląd oraz zdolność pochłaniania szkodliwych substancji z otoczenia. Wężownica posiada proste, mieczowate liście z charakterystycznymi jasnozielonymi paskami. Doskonale czuje się w wysokich temperaturach i w miejscach bardzo dobrze nasłonecznionych. Wężownicę należy podlewać z umiarem, bowiem zbyt duża ilość wody może szybko doprowadzić do przegnicia podłoża.
  • Figowiec benjamina (lub popularny fikus) – roślina naturalnie występująca od Azji po Australię. Nie tylko pomaga oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji takich jak formaldehyd, ksylen oraz trójchloroetylen, ale posiada także ogromne walory estetyczne. Figowiec benjamina ma ostro zakończone liście o eliptycznym kształcie. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby, umiarkowanej temperatury oraz optymalnego nasłonecznienia. Przejmuje szkodliwe promieniowanie pochodzące z urządzeń elektrycznych. Jego elegancki wygląd sprawia, że często można go spotkać w biurach i apartamentach.

Rośliny doniczkowe – minifabryki tlenu

Wzrost wiedzy o prozdrowotnych właściwościach poszczególnych gatunków kwiatów doniczkowych przełoży się na podwyższenie komfortu pracy oraz wypoczynku. Rośliny te są wyjątkowo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnego traktowania. Z tego względu doskonale nadają się zarówno do domu, jak i biura. Kwiaty doniczkowe działają jak minifabryki, produkując czyste i zdrowe powietrze!

Komantarze są wyłącznone.