Zielone rośliny doniczkowe w domu

W domu spędzamy znaczną część naszego życia. Tam czujemy się bezpiecznie i chcemy dostosować tę przestrzeń jak najlepiej do naszych potrzeb. Kontakt z naturą koi zmysły i pozwala uwolnić stres. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na urlop czy spacer po lesie, dlatego warto stworzyć zielony zakątek we własnych czterech ścianach. Jakie rośliny wybrać? Jak je pielęgnować?

Storczyk. Odmiany i pielęgnacja po przekwitnięciu

Storczyki to jedne z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych roślin domowych. Orchidee występują wielu odmianach, a najbardziej znanymi są: phalaenopsis oraz cymbidium. Gatunki te charakteryzują się małymi wymaganiami, przez co nawet mniej wprawione w uprawie roślin osoby, będą cieszyły się nimi na długo.

Storczyki dostępne w sklepach są zwykle obsypane kwiatami i takim stanie pozostają przez nawet kilka miesięcy po zakupie. Co zrobić kiedy orchidea przekwitnie? Storczyki mogą kwitnąć kilka razy w roku. Po przekwitnięciu na wiosnę można je przesadzić, jeżeli doniczka jest za ciasna. Orchidee wymagają zmiany doniczki i podłoża co około 2 do 3 lat. W trakcie tego procesu trzeba dokładnie oczyścić korzenie oraz pozbyć się tych uszkodzonych.

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu powinna rozpocząć się od przycięcia starych gałązek. Wytnij tylko te brązowe i suche, ponieważ zielone pędy mogą jeszcze zakwitnąć. Przycinanie zdrowych gałązek powinno odbyć się powyżej trzeciego węzła. Roślina będzie wytwarzać nowe pąki i gałązki z węzła powyżej. Kiedy storczyk przekwitnie dobrze ustawić go w ciepłym i słonecznym miejscu, podlewać odstaną wodą oraz zasilić dedykowanym nawozem. W takich warunkach orchidea powinna szybko się zregenerować i po kilku miesiącach wydać nowe kwiaty.

 

Storczyk w sypialni dla zdrowego snu

Przebywanie w otoczeniu roślin może realnie wpływać na poprawienie nastroju oraz polepszenie zdrowia. Wiele mówi się o zbawienny właściwościach roślin oczyszczających powietrze, ale nie można zignorować ich roli w produkcji tlenu. Większość roślin zielonych nie wydziela tlenu w nocy, a pobiera go do oddychania. Jeżeli zależy Ci na lepszym dotlenieniu w czasie snu, to postaw swojego storczyka w sypialni. Te urokliwe kwiaty domowe, to jedne z nielicznych, u których proces fotosyntezy przebiega właśnie w nocy.

 

Monstera dziurawa. Królowa na salonach

Monstera w domu prezentuje się efektywnie i stanowi świetne uzupełnienie nowoczesnego wnętrza. Okazałe zielone liście i małe wymagania uprawowe sprawiają, że jest to roślina idealna dla każdego. Egzotyczny wygląd sprawił, że to jeden z najpopularniejszych gatunków domowych w ostatnich latach.

Uprawa i pielęgnacja monstery

Monstara deliciosa to roślina tropikalna, która w okresie wiosenno letnim powinna zajmować stanowisko o temperaturze około 24 stopni C. Należy zapewnić monsterze także dużą wilgotność powietrza. Najlepiej osiągnąć to poprzez regularne zraszanie liści miękką wodą. Roślina nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego dla tego gatunku zaleca się stanowisko półcieniste.

Monstera podlewanie

Odpowiednie podlewanie monstery jest bardzo istotne, ponieważ gatunek ten nie toleruje nadmiaru wody. Roślina powinna rosnąć w przepuszczalnej, torfowej ziemi, a jej podlewanie powinno mieć miejsce, dopiero gdy ziemia jest sucha, a doniczka lekka. W czasie zimy należy ograniczyć nawadnianie do minimum.
 

Drzewko szczęścia. Pielęgnacja i przycinanie

Drzewko szczęścia, zwane inaczej gruboszem, to popularna roślina z gatunku sukulentów. Jak wszystkie odmiany z tej grupy, jest bardzo łatwa w uprawie i polecana osobom zabieganym, bez doświadczenia w uprawie kwiatów domowych. Drzewko szczęścia ma mięsiste liście, w których magazynowana jest woda, dlatego nie wymaga częstego podlewania oraz czasochłonnej pielęgnacji. Dobrze znosi nieregularne podlewanie oraz preferuje stanowisko nasłonecznione. Warto od czasu do czasu przyciąć roślinę, aby nadać jej pożądany kształt. Grubosz po przycięciu często szybko wypuszcza młode pędy, które coś bardziej elastyczne i dają pole do ułożenia ich w pożądany sposób.

Grubosz – rozmnażanie

Jeżeli drzewko szczęścia za bardzo się rozrośnie, można je swobodnie przyciąć. Uzyskane w ten sposób gałązki mogą posłużyć jako sadzonki. Rozmnażanie grubosza jest dość proste. Możemy zanurzyć pędy na kilka dni w wodzie aż zapuszczą korzenie, a potem wsadzić sadzonki do luźnej wilgotnej ziemi. Innym sposobem jest pozostawienie odciętego fragmentu na jeden dzień do osuszenia, a kolejno wsadzenia do doniczki. Osuszenie odciętego fragmentu zapobiega rozwojowi grzybów w trakcie ukorzeniania się rośliny.

grubosz kwiat

Czy drzewko szczęścia kwitnie?

Grubosz może wydać kwiat, co jednak nie zdarza się bardzo często w warunkach domowych. Wszystko zależy od warunków otoczenia, pielęgnacji oraz nawożenia grubosza. Kwiat charakteryzuje się białym kolorem oraz drobnymi płatkami.
Jeżeli chcesz, żeby roślina zakwitła, to zapewnij je nasłonecznione stanowisko, niezbyt częste podlewanie oraz nawożenie. Grubosza można nawozić od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni.

Zamioculcas. Uprawa i pielęgnacja

Egzotyczny zamioculcas (zamiokulkas) jest coraz częściej spotykany w domach oraz biurach. Powodem jego wzrastającej popularności jest niewątpliwie atrakcyjny wygląd, ale także łatwa uprawa. O czym trzeba pamiętać, żeby rosła zdrowa? Zamioculcas jest bardzo odporny na niekorzystne warunki, rzadkie podlewanie oraz choroby i szkodniki.
Zyskał nawet miano żelaznej rośliny, co na pewno przyczyniło się do wzrostu jego sławy w ostatnich latach. Najlepiej czuje się w płaskich doniczkach, które pozwalają na swobodne rozrastanie się podziemnych kłączy. Zamiokulkas preferuje podłoże przepuszczalne oraz stanowisko półcieniste. W pielęgnacji tego gatunku ważna jest odpowiednie ilość nawadniania. Zbyt duża ilość wody w doniczce skutkuje gniciem korzeni i zamieranie rośliny. Podlewaj zamioculcasa tylko wtedy, kiedy ziemia jest się bardzo sucha.

Zamioculcas kwitnienie

Nie wiele osób wie, ale egzotyczny zamioculcas doniczkowy może zakwitnąć. W warunkach domowych zdarza się to bardzo rzadko, jednak nie jest to niemożliwe. Same kwiaty nie są jednak zbyt atrakcyjne, ponieważ mają formę pojedynczej kolby, z której wytwarza się owocostan złożony z niewielkich jagód.
 
// Forces channel selection