Begonia bulwiasta i begonia stale kwitnąca — najbardziej popularne odmiany begonii.

 

Begonia to kwiat, który pochodzi ze stref tropikalnych Ameryki, Azji i Afryki i jest obecnie najbardziej rozpowszechnioną rośliną ozdobną. Spośród wielu gatunków, liczne uprawia się ze względu na piękne liście np. Begonia bowera.

Niektóre znakomicie aklimatyzują się w mieszkaniach – Begonia x elatior. Jednak najpopularniejsze gatunki begonii –  Begonia Tuberhybrida oraz Semperflorens przeznaczone są do uprawy w ogrodach i na balkonach. Z pomocą florystów współpracujących z kwiaciarnią internetową Euroflorist przygotowaliśmy informacje w formie przejrzystej tabeli.

 

Begonia

 

Begonie – uprawa i pielęgnacja

 

Nazwa polska:

Begonia bulwiasta

Begonia stale kwitnąca

Nazwa gatunkowa:Begonia TuberhybridaBegonia semperflorens
Pochodzenie:Forma uprawna; różnorodne odmiany begonii bulwiastychForma uprawna; różnorodne odmiany begonii bulwiastych
Opis:Z okrągłej bulwy wyrastają 2-3 mięsiste pędy grubości palca. Liście duże, niesymetryczne, podłużne sercowate, omszone/ W kątach liści pojawiają się pojedyncze lub pełne kwiaty w kolorach białym, żółtym, różowym, czerwonym do ciemnoczerwonego.Przyjmuje postać dość niskiej krzaczastej rośliny. Liście eliptyczne lub jajowate z widocznym połyskiem. Najczęściej spotykane kolory to biel, czerwień i róż.
Wysokość:20-30 cm; formy zwisające do 60 cm długościOd 15 do 50 cm
Wymagania:Stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu – od wschodniej do północnej strony domu lub w donicach na dworze (latem). Wielokwiatowe odmiany uprawiać w miejscach chronionych przed deszczem i wiatrem.Do prawidłowego wzrostu potrzebują dużo ciepła. Zalecana temperatura to około 20 – 22°C. Niezbędne jest też systematyczne naświetlanie. Będzie ono możliwe za pomocą specjalnej lampy lub ekspozycji na parapecie od strony południowej.
Podłoże/ pH:Substrat próchniczny z dodatkiem ziemi, pH 5,5-6,5.Gleba próchnicza, dość żyzna, przepuszczalna o kwaśnym odczynie.
Pielęgnacja:Pędy ukazują się od III przy temperaturze 18 stopni; w połowie V rośliny należy wysadzać do gruntu, od X bulwy wykopać, osuszyć i zimować w suchym i chłodnym miejscu.Z uwagi na jej wrażliwość na niskie temperatury, sadzimy ją najpóźniej jak jest to możliwe. Kwiat ten kwitnie bardzo obficie niemal cztery miesiące.
Rozmnażanie:Z nasion oraz bulw, ale możliwe jest także przez sadzonki wierzchołkoweNajczęściej przez nasiona, jednak w warunkach domowej hodowli zalecane jest rozmnażanie przez sadzonki.
Dostępność:IV –IXVI – X (lub później zależnie od wysiewu)
Szkodniki / choroby:Podatna na nicienie korzeniowe i liściowe, mszyce, mączniaka prawdziwegoMącznik prawdziwy

 

Begonia dekoracją mieszkania

Teraz gdy już zapewne zapoznaliście się z zasadami uprawy i pielęgnacji dwóch najpopularniejszych gatunków begonii, chcielibyśmy zaproponować Wam kilka sposobów na ekspozycję begonii w domu. Niewiele osób wie bowiem, że odpowiednie gatunki tego kwiatu, przy prawidłowej pielęgnacji, będą cieszyć nasze oczy przez długi czas. 

Sprawdź naszą aktualną ofertę roślin doniczkowych z dowozem do domu.

 

Powiązane wpisy

 
 
 

 

Powiązane produkty

// Forces channel selection