Hiacynty w doniczce. Jak je sadzić i pielęgnować?

Hiacynty oprócz żonkili to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Pomimo tego, że bez problemu znajdziemy je w każdej z kwiaciarń, dziś zachęcamy Was do modnego ostatnio DIY- czyli zrób to sam – zasadź hiacynty we własnym domu. Część z Was pewnie uśmiecha się teraz podejrzliwie, są tacy, którzy wzdychają z niedowierzaniem, ale zapewniamy Was – to prostsze niż myślicie. 

 

hiacynty doniczkowe

 

Jak sadzić hiacynty?

Najbardziej optymalnym terminem do sadzenia hiacyntów są okolice września i października. Sadząc je w tym czasie będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi hiacyntami, w czasie kiedy trafiają one do sklepów, czyli w styczniu lub lutym. Zacznijmy od wyboru najlepszych cebul. Najlepszych, czyli niepoobijanych i wielkości małej mandarynki.

Najlepsze okazy umieszczamy w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura oscyluje się w okolicach 6-10 stopni. Na większości z nas najodpowiedniejszym miejscem będzie zatem piwnica lub komórka, gdzie panuje również spora wilgotność powietrza. Wystarczającym czasem, po którym powinny pojawiać się małe korzenie w białym kolorze. Ich pojawienie to znak, że możemy przystąpić do sadzenia hiacyntów.

 

Najlepsze doniczki na hiacynty

Pozostaje pytanie – w czym zasadzić hiacynty? Opcji jest wiele i nie ma żadnych szczególnych wytycznych, co ucieszy pewnie tych, którzy kwiaty traktują jako element dekoracyjny. Hiacynty zaprezentują się przepięknie zarówno w pojedynczych doniczkach przeznaczonych tylko na jedną cebulę, jak i tradycyjnych doniczkach balkonowych, w których, w zależności od ich długości,  zmieścimy nawet 10 cebulek. Miłośnikom najnowszych trendów polecamy naczynia z grubego szkła napełnione wodą.

 

Pielęgnacja hiacyntów

Jeżeli w końcu nadejdzie wyczekiwany dzień, w którym hiacynty zakwitną, koniecznie ustawmy je w nasłonecznionym miejscu. Dbajmy jednak przy tym o to, aby temperatura nie przekraczała tam 20-23 stopni. Gdy hiacynty przekwitną i chcielibyśmy zasadzić cebulki jeszcze raz, usuńmy wszystkie jej suche części. Poczekajmy do momentu, kiedy obeschną także wszystkie jej części wystające poza ziemię. Gdy to uczynimy, do miesięcy jesiennych przechowujmy je w ciemnych i chłodnym miejscu.

 

Powiązane wpisy

 
 
 

 

Powiązane produkty

// Forces channel selection