By piwonie dłużej stały... Jak przedłużyć żywotność piwonii w wazonie?


Piwonie to kwiaty o niezwykłym uroku, które ożywią każde wnętrze. Jednak, aby piwonie dłużej stały w wazonie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć trwałość piwonii ciętych.
1. Wybór kwiatów i pąków


Pierwszym krokiem, który powinno się podjąć, aby piwonie dłużej stały, jest wybór odpowiednich kwiatów i pąków. Choć otwarte piwonie oczarowują pięknem i obfitością, jeśli zależy nam na jak najdłuższej świeżości, najlepiej wybrać kwiaty, których pąki są lekko otwarte, ale jeszcze nie rozkwitły w całości.


2. Cięcie piwonii


Kolejnym krokiem jest odpowiednie przycięcie łodyg piwonii przed włożeniem do wazonu. Przycięcie łodyg jest ważne, ponieważ dzięki temu piwonie będą mogły lepiej pobierać wodę i zawarte w niej składniki odżywcze.

Łodygi piwonii należy ucinać kilka cm od ich końcówek i po skosie (mniej więcej 45°), najlepiej ostrym  nożem. Do przycinania piwonii użyj tylko ostrego (by nie miażdżyc łodyg) i koniecznie czystego narzędzia.

Podczas podcinania piwonii od razu usuń listki, które znajdą się pod powierzchnią wody oraz inne zwiędłe listki. Nie chcemy, by listki po opadnięciu do wody zaczęły w niej gnić. 
3. Woda w wazonie


Aby piwonie dłużej stały, należy często zmieniać wodę w wazonie, a w międzyczasie uzupełniać ją do pełna. Należy pamiętać, że woda powinna być czysta i świeża, najlepiej o temperaturze pokojowej. Łodygi piwonii powinny być zanurzone w wodzie na około 10–12 cm.
Niestety, bardzo dużo osób pomija inny ważny krok: mycie wazonu. Zanim włożysz do niego kwiaty, upewnij się, czy wazon, w którym umieścisz piwonie, jest wolny od zanieczyszczeń.

Do wody można dodać specjalne środki do utrzymania świeżości kwiatów, które pomogą przedłużyć trwałość piwonii ciętych. Odżywka pomoże piwoniom dłużej zachować piękny wygląd oraz utrzymać wodę tak czystą i pozbawioną bakterii, jak to tylko możliwe.
4. Gdzie postawić wazon z piwoniami?


Piwonie to kwiaty, które dobrze czują się w chłodnym otoczeniu, dlatego też należy trzymać je z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, kuchenki czy bezpośrednie światło słoneczne. Lepiej nie stawiać ich także obok owoców. Najlepiej piwonie stały w wazonie dłużej, należy trzymać je w chłodnym miejscu.
5. Odpowiednie ułożenie piwonii


Ostatnim krokiem, który pomaga przedłużyć trwałość piwonii ciętych, jest odpowiednie ułożenie ich w wazonie. Piwonie dobrze czują się w dużych i szerokich wazonach. Tak też prezentują się one najładniej.Zamów piwonie z dostawąDbanie o piwonie w wazonie – podsumowanie

Podsumowując, aby piwonie dłużej stały w wazonie, należy:

  1. Obciąć je pod kątem
  2. Do podcinania piwonii użyć ostrego, czystego noża
  3. Zadbać o czystość wazonu i wody
  4. Usunąć zwiędłe listki z łodyg
  5. Postawić piwonie z dala od dojrzewających owoców, przeciągów, słońca i źródeł wysokiej temperatury
  6. Regularnie zmieniać i uzupełniać wodę
  7. Użyć odżywki do kwiatów

Dzięki tym prostym krokom cięte piwonie będą cieszyć nasze oczy i dodawać uroku naszym wnętrzom przez długi czas.


Źródło zdjęć
Sesje zdjęciowe kwiaciarni internetowej Euroflorist 2023  #euroflorist #euroflorist_polska #thereisalwaysareason
Kontakt / promocja
Chcielibyście wykorzystać zdjęcia Euroflorist na Waszych stronach i mediach społecznościowych? Cieszymy się i chętnie dowiemy się więcej! Prosimy o kontakt mailowy: [email protected]
 
// Forces channel selection