Co zrobić, żeby róże cięte dłużej stały w wazonie? Czyli jak dbać o cięte róże i przedłużyć ich żywotność?

 

Królowa wszystkich kwiatów — Jej Królewska Mość Róża — jest dość wymagającym kwiatem. Każda z nas chciałaby jednak, by piękne róże, zwłaszcza te otrzymane od ukochanej osoby, cieszyły oko jak najdłużej. Co więc zrobić, by cięte róże nie zwiędły za szybko i jak najdłużej stały w wodzie?

 

Jak dbać o róże cięte w wazonie?

 

Zwisające główki róż — tego widzieć nie chce nikt. Aby zapobiec przedwczesnemu więdnięciu, należy postępować zgodnie z kilkoma prostymi zaleceniami, którymi nasi doświadczeni floryści chętnie się z Wami podzielą. Róże są ulubionymi kwiatami walentynkowymi i każdego roku sprzedawane są w milionach. Podziel się tymi informacjami z tymi, którzy także chcieliby wiedzieć, jak przedłużyć żywotność ciętych róż w domu.

Pielęgnacja ciętych róż

Kiedy przyniesiesz do domu nowy bukiet świeżych róż, ostrożnie zdejmij papier lub opakowanie. Pozostaw bukiet na 5 minut, aby miały okres przejściowy na przystosowanie się do temperatury pokojowej. W międzyczasie:

 

Wybór wazonu

• Wybierz wazon o odpowiedniej wielkości i upewnij się, że jest czysty. Wstawianie róż do brudnego wazonu jest jednym z głównych błędów, skracających żywotność róż. Przed umieszczeniem kwiatów w wazonie należy go dokładnie umyć gorącą wodą z mydłem. Pomoże to usunąć wszelkie bakterie lub zanieczyszczenia, które mogą zabić Twoje róże.


• Napełnij wazon wodą z kranu o temperaturze pokojowej i dodaj odżywkę do kwiatów. To bardzo ważny krok, ponieważ ten mały woreczek pełen składników odżywczych pomoże Twoim różom lepiej wchłaniać wodę i dłużej zachować piękny wygląd. Odżywka do kwiatów pozwoli również utrzymać wodę tak czystą i pozbawioną bakterii, jak to tylko możliwe.

 

Co dodać do wody w wazonie z różami?

 

Przycinanie róż – jak i kiedy?

• Usuń liście z łodyg — zwłaszcza te liście, które będą znajdować się pod linią wody. W ten sposób unikniesz mętnej wody z gnijącymi w niej liśćmi. Sprawdź również płatki otaczające kwiaty i nie wahaj się usunąć tych, które nie wydają się świeże, a także złamanych główek. Brudna woda utknie w łodydze i żadna woda ani składniki odżywcze nie dostaną się do pąka.


• Przytnij łodygi co najmniej 2 cm za pomocą koniecznie czystego, ostrego noża lub sekatora. Nigdy nie używaj nożyczek, które po prostu zmiażdżą włókna, co poskutkuje tym, że woda nie będzie w stanie dotrzeć do pęków. Zawsze tnij dużą powierzchnię (2 do 3 cm) pod kątem 45°, ponieważ duża powierzchnia pochłania znacznie więcej wody i składników odżywczych. Umieść je natychmiast w wodzie, aby zapobiec „zgiętej szyi” spowodowanej przez pęcherzyki powietrza, które mogą dostać się do łodyg.


Po kilku dniach można wyjąć bukiet z wazonu i ponownie przyciąć łodygi. Przy ponownym przycinaniu wystarczy 1 cm, aby dno łodyg nie zapchało się bakteriami i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami z wody.


Obserwuj bukiet i jeśli zauważysz pierwsze zwiędnięte płatki lub listki, usuń je od razu. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i utrzyma świeży wygląd pozostałych kwiatów.

 

Wymiana wody – jak często?

• Sprawdzaj wodę codziennie i uzupełniaj w razie potrzeby. Jeśli użyłeś odpowiedniej ilości odżywki do kwiatów, wystarczy dolać wodę, ale jeśli widzisz, że woda jest mętna lub brudna, nie wahaj się jej całkowicie zmienić. Opróżnij wazon, dokładnie go wyczyść, przytnij łodygi i napełnij wazon wodą z kranu i nową odżywką do kwiatów.


Gdzie postawić wazon z różami?

• Przechowuj cięte róże w chłodnym pomieszczeniu. Róże preferują niższe temperatury.

• Unikaj bezpośredniego słońca, przeciągów i trzymaj je z dala od dojrzewających owoców, które produkują etylen.

 

Gdzie postawić róże cięte w wazonie?

 

Podsumowanie

Przedłużenie życia ciętych róż w wazonie nie jest trudne, wymaga tylko odpowiedniej pielęgnacji i regularnej uwagi. Utrzymując wazon w czystości, przycinając łodygi pod kątem, regularnie zmieniając wodę, dodając odżywkę do kwiatów i przechowując róże w chłodnym miejscu, możesz przedłużyć żywotność ciętych róż i cieszyć się ich pięknem przez dłuższy okres.

 

Zamów róże

 

// Forces channel selection