Florysta radzi: jak wręczać kwiaty?

 

Kwiaty wręczamy praktycznie przy każdej okazji, zazwyczaj nie zastanawiając się, czy robimy to poprawnie, gdyż, prawdopodobnie, nigdy nie pomyślelibyśmy, że można robić to źle. I choć znajomi wybaczą nam każdy nietakt, to na przyjęciu z okazji imienin szefa lub podczas pierwszej wizyty w domu przyszłej narzeczonej nieprawidłowo wręczony bukiet wystarczy, aby gospodarze wyrobili sobie opinię na nasz temat. Niekoniecznie przychylną… Poznaj kwiatowy savoir-vivre!

 

 

Wręczanie kwiatów – (nie)trudna sztuka?

Parapetówka u znajomych lub przyjęcie z okazji imienin gospodyni. Elegancko przystrojony bukiet to nasz znak rozpoznawczy. Podajemy kwiaty jeszcze przed przejściem przez próg, lewą ręką, najczęściej zapominając wydobyć je z ozdobnego papieru, w który misternie zawinęła go pani kwiaciarka. Nieświadomie popełniamy kilka podstawowych błędów, a jeszcze nie zdążyliśmy zdjąć płaszcza… Błyskawiczny odwrót na pięcie w niczym jednak nie pomoże, ale zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami wręczania kwiatów pomoże ustrzec się przed popełnianiem podobnych błędów w przyszłości.

 

Jak dawać kwiaty – 8 prostych zasad

  1. Bukiet zawsze wręczaj łodygami do dołu (czyli kwiatami do góry).
  2. Nawet najpiękniejszy i najbardziej elegancki papier zdejmij przed wejściem. Wyjątek stanowią kwiaty zapakowane w przeźroczystą folię celofanową – tę ozdobę możesz pozostawić.
  3. Wręczaj kwiaty prawą ręką.
  4. Przed obdarowaniem gospodyni lub solenizanta kwiatami pamiętaj, aby zdjąć płaszcz lub odzież wierzchnią.
  5. Nie podawaj kwiatów stojąc jedną nogą na progu, lub jeszcze na korytarzu. Najlepszy moment na wręczenie bukietu jest wtedy, gdy po zdjęciu odzieży wierzchniej zostaniemy zaproszeni do pomieszczenia, w którym będzie odbywać się kolacja lub przyjęcie.
  6. Wręczaj kwiaty po przywitaniu się z gospodarzami. Podając rękę na powitanie, trzymaj kwiaty w lewej ręce, po czym przełóż je do prawej i dopiero wówczas wręcz bukiet gospodarzowi lub gospodyni.
  7. Kto powinien wręczać kwiaty? Jeśli kobieta jest towarzystwie mężczyzny, to on powinien wręczać kwiaty gospodyni. Wyjątek stanowią imieniny lub urodziny gospodarza, w takim wypadku bukiet zawsze powinna wręczać kobieta.
  8. Wręczając kwiaty, nie milcz jak zaklęty – powiedz kilka słów od siebie! Złóż życzenia imieninowe, gratulacje lub pochwal wygląd gospodyni.

 

 

Kwiaty cięte są zazwyczaj uważane za dużo bezpieczniejszy prezent niż kwiaty doniczkowe. W przypadku, gdy nie trafisz w gust obdarowanej nimi osoby, bukiet po kilku dniach po prostu zwiędnie i nie trafi na skrytą przed ludzkim wzrokiem półkę w salonie, aby stać się kolejnym zbieraczem kurzu. Od tej reguły istnieją, oczywiście, wyjątki. Kwiaty doniczkowe to doskonały prezent dla kolekcjonerów roślin, upominek z okazji wprowadzenia się do nowego mieszkania, a także dla osób, z którymi pozostajemy w bliskich stosunkach. Unikajmy wręczania kwiatów o mocnym, intensywnym zapachu i wystrzegajmy się tych sztucznych (które w pośpiechu wcale nie tak trudno pomylić z żywymi okazami).

 

Daj się wyręczyć – wyślij kwiaty przez kuriera!

Czy wypada przesłać gospodarzom bukiet kwiatów przed przybyciem na uroczystość? To zwyczaj w naszym kraju wciąż dość rzadko praktykowany, choć na Zachodzie bardzo popularny. Oprócz tego, że bukiet wspaniałych kwiatów z pewnością wprawi gospodynię w świetny nastrój, takie zachowanie ma także swoje praktyczne uzasadnienie. Kwiaty przysłane dzień wcześniej zachowają świeżość i nadal będą piękną dekoracją, a osoba wyprawiająca przyjęcie nie będzie musiała wykosztowywać się na elegancką i efektowną ozdobę stołu.

W dobrym tonie będzie również przesłanie bukietu wraz z podziękowaniem dzień po uroczystości za pośrednictwem kuriera kwiatowego Euroflorist. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy osobiście pojawić się na przyjęciu lub kolacji, również możemy skorzystać z przesyłek kwiatowych. Dzięki temu gospodarze otrzymają dowód naszej sympatii, mimo że na przyjęciu będziemy obecni wyłącznie duchem.

 

Powiązane wpisy

 
 
 

 

Powiązane produkty

 

// Forces channel selection