Ile kwiatów w bukiecie i inne zasady — Bukietowy savoir-vivre

„Radość z kwiatów – to resztki raju w nas” – powiedział niemiecki malarz Philipp Otto Runge, a jego słowa przez ostatnie 200 lat nie straciły na aktualności. Ale aby radości nic nie zakłóciło, warto przed zakupem kwiatów dla kogoś bliskiego przypomnieć sobie kwiatową etykietę! Czy wiesz, ile kwiatów w bukiecie sprawdzi się najlepiej? Lub kiedy nie kupować zbyt mocno pachnących bukietów?

jak wreczac bukiet

 

Chyba nie ma bardziej uniwersalnego prezentu niż kwiaty. Ucieszy się z nich ukochana kobieta, ale można też nimi obdarować mamę, babcię, koleżankę, wujka, czy nauczyciela. Kwiaty świetnie się sprawdzają zarówno na urodziny, imieniny, święta, uroczystości jak i wiele innych okoliczności, np. kiedy ktoś choruje.  Są też wspaniałym prezentem bez żadnej okazji. Ale dawanie kwiatów wymaga pewnego wyczucia, ponieważ nierozważnie dobrany kwiat lub wiązanka mogą się okazać gafą.

Oto najważniejsze zasady florystycznego savoir-vivre:

 

1. Sprawdź symbolikę kwiatów i kolorów

Nawet jeśli nie masz przekonania i uważasz to za przesądy, może się okazać, że osoba, którą chcesz obdarować kwiatami, ma inne przekonania. Aby uniknąć dziwnej sytuacji, lepiej wiedzieć, że kolor żółty oznacza zazdrość, a czerwony – namiętność. Jeśli mężczyzna wręcza bukiet z czerwonych róż i goździków, lepiej, żeby to była jego ukochana, a nie niespecjalnie lubiana szefowa, która mogłaby taki prezent mylnie zrozumieć.

Lepiej też unikać niektórych gatunków np. gerber, kalii czy chryzantem, które w Polsce wykorzystywane są głównie do wiązanek żałobnych. Wręczenie ich nawet w najpiękniejszym bukiecie mogłoby zostać przez niektóre osoby źle odebrane.

 

Wręczanie bukietu
 
 

2. Kupuj nieparzyście, wręczaj od serca

To mit, że parzysta liczba kwiatów w bukiecie przynosi pecha. Nieparzysta liczba kwiatów po prostu lepiej się układa. Ma to znaczenie, kiedy kwiatów jest kilka. Trzy róże zawsze wyglądają lepiej niż dwie. Jeśli kwiatów jest więcej, np. kilkadziesiąt, parzystość nie ma już tak istotna. Ale w niektórych środowiskach przyjęło się, że parzystą liczbę kwiatów wkomponowuje się na wiązanki żałobne, więc nie zaszkodzi jednak postawić na nieparzystość.

Wyjątkiem są bukietu jubileuszowe i rocznicowe, kiedy ilość kwiatów w bukiecie ma dodatkowe znaczenie: 10 róż na 10. rocznicę ślubu lub 18 tulipanów na 18. urodziny to piękny i symboliczny podarunek.

 

3. Jak poprawnie wręczać kwiaty?

Pojedyncze kwiaty i bukiety wręcza się zawsze łodygami do dołu, wcześniej odwijając folię lub papier. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uwidocznić piękno kwiatów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy folia czy siatka pełnią funkcję ozdobną i są nieodłączną częścią bukietu. Gdy kwiaty są prezentem od pary, to mężczyzna zajmuje się ich wręczaniem. Najpierw jednak zdejmujemy buty i płaszcz, potem podajemy rękę na przywitanie, a dopiero na koniec wręczamy kwiatowy upominek.

 

jak wręczać bukiet

 

4. Bukiet czy może kwiat doniczkowy?

Kwiaty cięte traktowane są jako prezent uniwersalny, mało zobowiązujący i łatwy w obsłudze. Kwiaty w doniczce można dać tylko osobom, które dobrze znamy i np. wiemy, że mają w domu dużo takich roślin i je lubią albo właśnie wprowadziły się do nowego mieszkania. Zawsze dbamy wówczas o ładną osłonkę lub koszyk, nie dajemy kwiatów w zwykłej, plastikowej doniczce.

 

5. Kwiaty i bukiety dla mężczyzny?

Wiele osób unika dawania kwiatów mężczyznom w dniu ich urodzin lub imienin, wybierając raczej eleganckie butelki wina lub kosze prezentowe. Są jednak sytuacje, w których bukiet dla mężczyzny jest zdecydowanie na miejscu. Głównie chodzi o bukiety wręczane w dowód uznania lub jako podziękowanie lekarzowi, lub profesorowi. Tego typu prezent uznawany jest za bezpieczny, ponieważ kwiaty nigdy nie były i nie są traktowane jako łapówka.

 

Powiązane wpisy

 
 
 

Zamów bukiet

 

// Forces channel selection