Czy praca w kwiaciarni jest dla mnie? Wady i zalety zawodu florysty

 

Kochasz kwiaty tak jak my i marzysz o pracy w kwiaciarni? Zastanawiasz się jednak, czy kariera florysty jest dla Ciebie, oraz wolisz dobrze rozważyć wszystkie "za i przeciw" zanim zainwestujesz czas i pieniądze w celu zdobycia odpowiedniego wykształcenia? Ten post jest dla Ciebie! Oto co trzeba wiedzieć na temat pracy w kwiaciarni. 

 

praca w kwiaciarni - wady i zalety

 

Zapytaliśmy kilku z naszych partnerskich florystów z różnych miejscowości w Polsce, by podzielili się z nami swoimi doświadczeniami na temat wad i zalet pracy w kwiaciarni. Czasami jednak coś, co dla jednych jest wadą, dla innych jest zaletą, dlatego też, zamiast dzielić post na listę zalet i wad, stworzyliśmy na podstawie ich odpowiedzi coś w typie profilu florysty. Sprawdź, czy praca w kwiaciarni jest dla Ciebie i czy twoje zdolności, zainteresowania i prywatna sytuacja wpasuje się w stworzony przez nas profil.  

 

1. Różnorodna praca

Jak wygląda praca w kwiaciarni? Praca w kwiaciarni, w przeciwieństwie do zawodów biurowych jest dość różnorodna: „W kwiaciarni nie da się nudzić”. Przygotowywanie kompozycji, opieka nad roślinami, sprzątanie, wymiana wody, dekorowanie wystaw to nie jedyne czym zajmuje się florysta. To także wszystkie niezbędne czynności zabezpieczające rośliny przed więdnięciem. To dbanie o dobre warunki dla roślin, a tym samym atrakcyjną ekspozycję produktów dla klienta. 

Czy praca w kwiaciarni to praca fizyczna, czy umysłowa? W dużej mierze jest to praca fizyczna, ale nie tylko. Wykonywanie bukietów przeplata się z kontaktem z klientami, administracją kwiaciarni i promocją biznesu. Do obowiązków florysty mogą też należeć wyjazdy w teren (na giełdę/do dostawców po kupno, lub do klienta z kwiatową przesyłką). Często jest to też administracja, przygotowywanie faktur lub składanie zamówień na towar.

Florysta jest nie tylko specjalistą od kwiatów i kreatywnym artystą, ale także sprzedawcą i marketingowcem, a każdy dzień jest inny od poprzedniego...

Praca florysty na pewno nie jest monotonna, zwłaszcza podczas popularnych okoliczności. A skoro o nich mowa…

 

2. Okolicznościowy zawrót głowy – rytm sezonowy

W przeciwieństwie do np. biurowych zawodów praca w kwiaciarni wiąże się z koniecznością dostosowania do rytmu: od okazji do okazji. Dzień Matki, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Babci, Wszystkich Świętych to okresy, w których kwiaciarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiąże się to z dłuższymi godzinami pracy i wymaga odporności na stres.

Czy praca w kwiaciarni jest trudna? Tak, zwłaszcza w tych wyjątkowych okresach. Zaskakująco wielu florystów czerpie jednak z tego „chaosu” ogromną przyjemność:

„Przed Walentynkami wstajemy rano, a kończymy pracę późno. Tak, jesteśmy zmęczeni, ale energię czerpiemy z uśmiechu każdego kupującego, który opuszcza naszą kwiaciarnię zadowolony, trzymając w ręce bukiet róż dla ukochanej…”

Sezonowość wiąże się także z brakiem możliwości wzięcia urlopu podczas niektórych ważnych dat. Podczas i w przeddzień wielkich okazji w kwiaciarni przydają się zwykle wszystkie ręce do pracy. Jeśli nie mamy możliwości zorganizowania zastępstwa, możemy więc nie uzyskać zgody na urlop. Wiele da się zorganizować, jednak warto wziąć pod uwagę to, czy nasza prywatna sytuacja da nam możliwość ewentualnego dostosowania się do takiego rytmu pracy, jeśli wymaga tego pracodawca.  

 

3. Poranne wstawanie – czas na giełdę kwiatową!

Nie lubisz wcześnie wstawać? Do twoich obowiązków należeć może także ewentualny wyjazd na giełdę, co ma miejsce przed otwarciem kwiaciarni. Jesteś porannym ptaszkiem a wczesne wstawanie Ci niestraszne? Punkt ten będzie więc raczej zaletą.

„Dobra kawa smakuje najlepiej zaraz przed wyjazdem na giełdę”.  

„Uwielbiam wyjazdy na giełdę. Po tylu latach wciąż czuję się tam jak dziecko w sklepie z cukierkami”

 

4. Praca z ludźmi

Lubisz pracę z ludźmi? To świetnie. Praca w kwiaciarni to okazja, by wykazać umiejętnością słuchania klienta i dopasowywaniem się względem jego potrzeb. Tylko słuchając klienta, będziemy w stanie dobrze doradzić, jaka wiązanka lub bukiet kwiatów będą najlepsze w jego sytuacji. Czasami możemy mieć do czynienia z osobą niezdecydowaną lub niezadowoloną z usług, musimy więc wiedzieć, jak rozwiązywać konflikty. Znacznie częściej jednak będziemy mieć do czynienia z pozytywnymi reakcjami i uśmiechem, oraz częstymi okazjami do pogawędek z powracającymi klientami…

 

praca w kwiaciarni - wady i zalety

 

5. Sprzedaż i promocja

W kwiaciarni niezbędna jest też umiejętność obsługi klienta i sprzedaży. Jeśli jesteś właścicielem kwiaciarni, musisz być też także poniekąd marketingowcem. Musisz znać twój rynek, wiedzieć czego potrzebują klienci oraz jak wycenić możesz swoje usługi. Musisz także umieć do nich odpowiednio dotrzeć i wybrać odpowiednie kanały promocji.

Jeśli jednak, zamiast pracy przed komputerem, wolisz pracować z kwiatami, wszystkie zadania marketingowe da się zlecić profesjonalistom. Od stworzenia strony internetowej kwiaciarni, przez obsługę reklam i mediów społecznościowych, do pozyskiwania klientów- jeśli ta część obowiązków związanych z promocją kwiaciarni będzie dla ciebie utrapieniem, oddeleguj to zadanie freelancerom lub dobrej agencji.

Dobrym sposobem na zlecenie zdobycia klientów będzie współpraca z siecią kwiaciarni internetowych Euroflorist, która zajmie się marketingiem internetowym, zdobywając lokalnej kwiaciarni zlecenia nie tylko z Polski, ale i całego świata.

 

6. Wiedza o kwiatach i trendach

Oczywiście, do pracy florysty niezbędna będzie pasja do kwiatów, a co za tym idzie zainteresowanie trendami florystycznymi. Trendy florystyczne nieustannie ewoluują, wiec by móc za nimi podążać, należy wiecznie być ich ciekawym i nieustannie uczyć się czegoś nowego. Oznacza to śledzenie trendów, czytanie magazynów florystycznych, obserwowanie kont na mediach społecznościowych lub wizyty na targach i pokazach kwiatowych.    

To także wiedza techniczna o roślinach, produktach, technikach oraz informowanie klientów o odpowiednim przeznaczeniu i przechowywaniu bukietów czy roślin, by jak najdłużej cieszyły oko odbiorcy.

 

7. Zdolności manualne, zmysł estetyczny

To, co wyróżnia dobrego florystę to zmysł estetyczny, poczucie smaku, wyobraźnia, umiejętność łączenia kolorów, znajomość zasad kompozycji i tzw. zdolności manualne. Floryści to często osoby kreatywne, próbujące nowych rzeczy i potrafiące stworzyć wyjątkowe kompozycje dopasowane do okazji i wnętrz.

 

Jak zostać florystą?

Wiesz już, jak wygląda praca w kwiaciarni, więc teraz pytanie — jak zostać florystą? By zdobyć wykształcenie florystyczne, trzeba odbyć kurs florystyczny bądź skończyć szkołę o takim profilu. Możesz także zatrudnić się w kwiaciarni jako kurier kwiatowy lub dorywcza pomoc na czas zdobywania kwalifikacji. Pamiętaj — bez względu na wiek i pracę, jaką wykonujesz, nigdy nie jest za późno by się przebranżowić.

„Marzenie się nie spełniają – Marzenia się spełnia”

 

praca w kwiaciarni - wady i zalety

 

Praca w kwiaciarni — opinie

Jak widzicie, praca w kwiaciarni bywa trudna i wymagająca, jednak wielu współpracujących z nami florystów nie wyobraża sobie wykonywania innego zawodu. Praca z kwiatami jest satysfakcjonująca, ciekawa, różnorodna i daje wiele możliwości rozwoju oraz kontaktu z ludźmi. Polecamy ją osobom kreatywnym, posiadającym zdolności manualne i łatwo nawiązującym kontakty. 

Praca florysty nie zawsze jest łatwa, ale dla pasjonatów kwiatów, będzie ona profesją niezwykle satysfakcjonującą. Jeśli kwiaty to twoja pasja, zachęcamy do odnalezienia satysfakcji w tym pięknym zawodzie i rozpoczęcia kariery florysty. 

Możesz również szukać ogłoszeń ofert pracy florysta w wyszukiwarce Jooble. 

 

 

// Forces channel selection