Co kupić na urodziny? - Przewodnik urodzinowy

Przewodnik urodzinowy: historia, tradycja, prezenty

Nie wypada pytać o wiek, ale za to, jak najbardziej wypada celebrować rocznice urodzin swoich bliskich. Dlaczego celebrujemy urodziny oraz co podarować można na prezent dla niej, a co dla niego?

Prezenty urodzinowe dla niej

Prezent na urodziny dla kobiety

Trudno znaleźć kobietę, która nie ucieszyłaby się z ogromnego bukietu kwiatów. Jeżeli znasz preferencję damy, którą chcesz obdarować, to połowa sukcesu już za Tobą. Co w przypadku, kiedy nie wiadomo, co lubi solenizantka? Dobrym wyborem bukiet mieszany w neutralnym kolorze lub pastelowe róże w pudełku. Świetnym rozwiązaniem będą także kwiaty sezonowe takie jak wiosenne tulipany, letnie piwonie, czy jesienne słoneczniki. Wiele z nas zastanawia się, jaki prezent wybrać dla koleżanki na urodziny, jedną z opcji, którą warto wziąć pod uwagę, jest książka. W roli urodzinowych upominków świetnie sprawdzają się poradniki oraz powieści. Nawet jeżeli nie trafisz celnie w upodobania danej osoby, to zawsze istnieje szansa, że dzięki Tobie odkryje nowy, interesujący tytuł.

 

Prezenty urodzinowe dla niego

Prezent na urodziny dla mężczyzny

Co kupić chłopakowi na urodziny? To pytanie pojawia się często w głowach wielu kobiet, zwłaszcza kiedy na zorganizowanie niespodzianki pozostało niewiele czasu. Kosz upominkowy wypełniony łakociami, czy też ulubioną kawą i herbatą to prezent, który powinien przypaść do gustu większości Panów. Upominek może zawierać także butelkę wybornego wina, co nada jeszcze bardziej romantycznego charakteru całemu przedsięwzięciu. Jeżeli Twój partner nie przepada za słodyczami, lepszym rozwiązaniem będzie wręczenie butelki wyśmienitego trunku wraz z wytrawnymi dodatkami, takimi jak kapary i oliwki.

 

Skąd pochodzą urodziny?

Pochodzenie urodzin nie jest do końca jasne, jednak w prawie w każdej kulturze znajdziemy zwyczaje związane ze świętowaniem dnia narodzin. Wynalezienie kalendarza sprawiło, że możliwe było umiejscawianie ważnych wydarzeń w konkretnym czasie, co niewątpliwie dało początek tej tradycji. W Starożytności, a konkretnie w Gracji i Rzymie świętowano narodziny władców oraz bogów. Z czasem zwyczaj ten stał się popularny także wśród zwykłych ludzi, w kręgach rodzinnych oraz najbliższych przyjaciół. Poprzez swój pogański rodowód Chrześcijanie nie obchodzili tego święta, a w zamian za to ustanowili imieniny, czyli wydarzenie na cześć osoby świętej lub błogosławionej. W Europie Środkowej zwyczaj ten został zapoczątkowany przez Niemców. Najpierw celebrowano tylko pierwsze urodziny dzieci. W późniejszym okresie święto to stawało się coraz bardziej popularne i z czasem przekształciło się w powtarzalny co roku zwyczaj.

 

Historia tortu urodzinowego

Za pierwszy tort urodzinowy można uznać okrągłe ciasta przynoszone do świątyń bogów w Starożytnej Grecji. Ozdabianie wypieków świeczkami prawdopodobnie wywodzi się od tradycji oddawania czci Artemis, która jest boginią księżyca. Okrągły kształt ciasta oraz przyozdobienie go płonącymi świecami miały imitować wygląd i lśnienie srebrnego globu. Torty urodzinowe w podobnej formie, jakie znamy je dzisiaj, wywodzą się z Niemiec. Wytwarzane były ze słodkiego ciasta chlebowego oraz polewane lukrem. Ciasto służyło także jako wróżba, ponieważ przed wypiekaniem wkładano do niego monety, pierścionki lub inne drobiazgi. Otrzymanie kawałka z niespodzianką oznaczało bogactwo, szczęście, a przypadku pierścionka małżeństwo.

 
// Forces channel selection