Konwalia majowa — pochodzenie, uprawa i charakterystyka


Konwalie to kwiaty, które kojarzą się nam głównie jako prezenty, które w dzieciństwie wręczaliśmy mamom wiosną. Aby przełamać mit, że konwalia to także kwiat doniczkowy, przygotowaliśmy kilka ciekawostek o pochodzeniu, sadzeniu i uprawie konwalii majowych.

 

Konwalia majowa – pochodzenie

Konwalia majowa, z łaciny Convallaria majalis, to roślina występująca masowo w lasach Europy i Ameryki Północnej. Tylko w Polsce naturalne środowisko konwalii wynosi około 81 tysięcy ha.

 

Charakterystyka konwalii

Konwalia już od czasów średniowiecza jest cenioną rośliną ozdobną i leczniczą. Jej kwiaty, zebrane w kwiatostany zwane gronami, znane są z pięknego zapachu. Po przekwitnięciu tworzą charakterystyczne owoce – czerwone jagody. Należy pamiętać, że wszystkie części rośliny są trujące, gdyż zawierają glikozyd (saponinę), używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków nasercowych. Konwalia nie jest co prawda rośliną pokojową, ale można się pokusić o doprowadzenie jej do kwitnienia w warunkach domowych. Przyśpieszenie kwitnienia, tzw. pędzenie polega na przerywaniu spoczynku i przebiega u konwalii podobnie jak u roślin cebulowych, z tą różnicą, że w przypadku konwalii majowej zabiegowi pędzenia poddaje się kłącza. W naszych warunkach pędzi się konwalie od końca listopada do marca. W handlu można już kupić kwitnące konwalie w zimie, ale niektórzy miłośnicy tych kwiatów wolą je wyhodować samemu.

Kłącze konwalii sadzimy w listopadzie lub grudniu (po okresie chłodów) do pojemników z torfem, tak by pąki kwiatowe, gdy się pojawią (pąki kwiatowe są grubsze od liściowych) znajdowały się tuż pod powierzchnią torfu. Początkowo pędzenie przeprowadza się w cieple, najlepiej w temperaturze 25-30 stopni, w ciemności. Podlewamy w miarę potrzeby – podłoże powinno być stale lekko wilgotne (takie, aby po ściśnięciu w dłoni nie wyciekała z niego woda).

 

Konwalia majowa – uprawa

Po osiągnięciu przez pąki kwiatowe wysokości 10 cm obniżamy temperaturę i wystawiamy doniczki na światło. Okres pędzenia trwa zwykle 4-5 tygodni (gdy kłącze sadzimy później niż w listopadzie, jeszcze krócej) Konwalia otrzymana w procesie pędzenia będzie kwitła w pomieszczeniu tylko kilka dni. Aby jednak przedłużyć ten czas, należy ustawić ją w chłodnym miejscu – 10-12 stopni.

 

Ciekawostki

Aby cieszyć się kwiatami konwalii jeszcze przed Nowym Rokiem, należy kłącze przed posadzeniem zahartować w temperaturze -3 stopni przez okres 3-5 tygodni (roślina musi przejść okres spoczynku tak jak w naturze) i później poddać je kąpieli w temperaturze 30-35 stopni przez około 12-16 godzin.

 

Bukiety z konwalii — wysyłka

Kwiaty konwalii majowej dostępne są w sprzedaży zwykle przez dość krótki okres czasu. Nasz bukiet "Konwalia" także nie jest dostępny przez cały rok, dlatego jeśli chcielibyście przyjemnie zaskoczyć kogoś, kto uwielbia białe kwiaty, zachęcamy do sprawdzenia innych delikatnych, białych bukietów:

 

 

Powiązane wpisy

 
 
// Forces channel selection