Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

 

Które kwiaty doniczkowe kwitną zimą i jak należy je pielęgnować? Zima to czas uśpienia i regeneracji, gdy cała przyroda przygotowuje się na nadejście wiosny. Choć na balkonach i w ogrodach próżno w tym czasie szukać kwiatowych dekoracji, to w warunkach domowych przepięknie kwitną nie tylko azalie, ale także storczyki, fiołki czy żyworódki. Podpowiadamy, jak dbać o kwiaty doniczkowe kwitnące w okresie zimowym.


Zima pełna koloru

„Słychać jak azalie rosną” – pisała Agnieszka Osiecka. W ciszy zimowego pejzażu nawet subtelna i delikatna azalia zdaje się być jaskrawa i krzykliwa. Mimo że czas, gdy ogródki i balkony rozkwitną prawdziwą feerią barw jest dopiero przed nami, zimowe miesiące nie muszą oznaczać całkowitej rezygnacji z kwiatowych ozdobników w naszych domach.

Obecność kwiatów w pomieszczeniu nie tylko doskonale wpływa na samopoczucie, szczególnie w okresie jesienno-zimowej szarugi, ale ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Choć niektóre kwiaty doniczkowe kwitnące zimą wymagają szczególnej opieki, możemy być pewni, że wysiłek, który włożymy w ich pielęgnację zwróci się w dwójnasób. Zimowe kwiaty doniczkowe to także doskonały prezent nie tylko dla osób zajmujących się hobbystycznie hodowlą kwiatów, ale także dla członków najbliższej rodziny.

 

Najpopularniejsze zimowe kwiaty doniczkowe

Doświadczeni floryści z kwiaciarni internetowej Euroflorist przygotowali listę najpopularniejszych kwiatów, które rozkwitają w okresie zimowym wraz z krótkim opisem podstawowych zasad ich pielęgnacji. Wprowadź trochę koloru do swojego domu!

1. Azalia 

Choć pielęgnacja azalii nie należy do najprostszych, roślina ta potrafi wyjątkowo pięknie się odwdzięczyć. Ze względu na to, że w momencie, gdy zaczyna kwitnąć, naturalnego światła jest zbyt mało, powinna zająć miejsce na parapecie w najbardziej nasłonecznionej części mieszkania. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi od 10 do 15°C. Choć azalie lubią wilgoć, niestety, dość szybko gniją. Należy więc zadbać, aby roślina nie miała ani zbyt mokro, ani zbyt sucho, jednocześnie pamiętając o regularnym nawożeniu (raz na 2-3 tygodnie). Gdy azalia przekwitnie, należy delikatnie usunąć zwiędłe kwiaty, przesadzić roślinę do większej doniczki (pamiętając o odpowiednio kwaśnym podłożu) i do następnego kwitnienia przenieść w chłodniejsze miejsce, ograniczając podlewanie.

 

 

2. Storczyk Phalaenopsis

to najpopularniejsza i najłatwiejsza w pielęgnacji odmiana storczyka. Odpowiednia ilość światła zainicjuje proces kwitnienia tej rośliny. Warto więc unikać najmniej nasłonecznionej strony północnej. Ta odmiana storczyka nie ma specjalnych wymagań temperaturowych. Doskonale czuje się w warunkach domowych, zarówno jeżeli chodzi o temperaturę, jak i wilgotność powietrza.  W okresie zimowym storczyki należy podlewać przegotowaną wodą dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża, najczęściej co tydzień lub półtora tygodnia.

 

3. Cyklamen perski

roślina wieloletnia z rodziny pierwiosnkowatych. Cyklamen lubi wilgotne powietrze i temperaturę od 10 do 15°C. Należy zapewnić kwiatu stały dostęp do wilgotnego podłoża, wodę wlewając do podstawki, nie zalewając bulwy. Po przekwitnięciu cyklamen warto przesadzić do większej donicy i na czas spoczynku odstawić w chłodniejsze miejsce.

Zobacz także: Podlewanie i pielęgnacja cyklamenu perskiego

 

4. Fiołek afrykański (sępolia fiołkowa)

to roślina szczególnie wrażliwa na zimno. Doskonale będzie się czuć w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu, aczkolwiek nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Fiołka afrykańskiego należy podlewać wyłącznie na podstawkę, aby nie dopuścić do przegnicia podłoża i nawozić raz na dwa tygodnie. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie kwitł przez cały rok, najobficiej w miesiącach letnich.

 

5. Kalanchoe (żyworódka)

to roślina, która nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Doskonale będzie się czuła w temperaturze pokojowej w miejscu dobrze nasłonecznionym. Nie wolno dopuścić do przegnicia korzenia, podlewając tylko, gdy podłoże będzie mocno wysuszone (zazwyczaj raz na dwa tygodnie).

Sprawdź naszą aktualną ofertę roślin doniczkowych z dowozem do domu.

 

Powiązane wpisy

 
 

 

Powiązane produkty

 

 

// Forces channel selection