Podlewanie i pielęgnacja cyklamenu perskiego

 

Szukając inspiracji na dzisiejszy wpis, zapytałam koleżanki i kolegów z biura Euroflorist o to, jakiego kwiatka doniczkowego ustawiliby z radością na swoim biurku. Spodziewałam się wysypu storczyków, egzotycznych gatunków, kwiatów wymagających minimalnej pielęgnacji, a ku mojemu zdziwieniu, większość naszego zespołu zażyczyłaby… cyklamena.  I tak o to temat pojawił się sam.

 

Cyklamen perski

 

Cyklamen perski – pochodzenie

Na początek kilka słów o nazwie. Mogłoby się wydawać, że to kwestia tak oczywista, że nie trzeba poświęcać jej zbyt wiele czasu i uwagi. Jednak nic bardziej mylnego. Cyklamen perski, nazywany też fiołkiem alpejskim nie pochodzi ani z Persji, ani z Alp – choć do drugiego rejonu znacznie mu bliżej. Wywodzi się on bowiem z górzystych terenów Europy położonych nad Morzem Śródziemnym.

 

Cyklamen w pigułce

Gdy zapytałam moich kolegów o to, co jest według nich w cyklamenach najpiękniejszego, zgodnym chórem odpowiedzieli, że kwiaty. Niektórych zachwycają ich bajeczne kolory w odcieniach od bieli, poprzez czerwień, róż, aż do fioletu. Innych kontrast pomiędzy delikatnymi kwiatami i dość grubymi, pokrytymi mchem liśćmi, które wyrastają bezpośrednio z bulw. Pomimo tego, że fiołki afrykańskie zakwitają dwa razy do roku – zima i wiosną, dużej liczbie ich posiadaczy nie udaje się utrzymać ich dłużej niż kilka tygodni. Bywa tak, że już kilka dni po kilku dniach liście rośliny żółkną, a kwiaty powoli zaczynają opadać. Dzieje się tak dlatego, że cyklamenom potrzebny jest czas na aklimatyzację. Najlepiej będą się czuły w miejscach chłodniejszych, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Po kilku dniach takiego „przeczekania” można przenieść je do pomieszczenia o temperaturze pokojowej.

Cyklamen

 

Cyklamen - podlewanie

Jeżeli i Wy chcielibyście, aby w Waszym domu pojawił się cyklamen, a zdarza się Wam zapomnieć o podlewaniu kwiatów – macie dwa wyjścia. Poćwiczyć pamięć albo… zapomnieć o cyklamenie. My jednak zachęcamy do tego pierwszego. Jeśli systematycznie będziemy pamiętać o podlewaniu i nawadnianiu tej rośliny, przed długi czas będzie cieszyć nasze oczy swoim wyglądem.

Najlepszym i najprostszym sposobem, aby podlać cyklamena będzie wlanie dużej ilości wody na podstawkę, odczekanie 20-30 minut i wylanie nadmiaru. Dobrze służy im też wysoka wilgotność powietrza, więc dobrym sposobem będzie ustawienia doniczki na kamykach, które są zanurzone w wodzie.

 

Cyklamen perski i jego pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu cyklamen będzie potrzebował jasnego stanowiska (słońce jednak nie powinno padać na niego bezpośrednio). Zaleca się ustawianie go na ekspozycji północnej. Optymalną temperaturą do kwitnienia jest około 15 – 18 stopni, a najdłużej będą kwitły, gdy w pomieszczeniu będzie 10-12 stopni.

Dla lepszego wzrostu cyklamena możemy też nawozić. Wystarczy to robić raz na dwa tygodnie specjalnymi preparatami przeznaczonymi do roślin kwitnących. A co jeśli cyklamen przekwitnie?  Najczęściej tak właśnie się dzieje, ale my zachęcamy do tego, aby spróbować uprawiać je dalej. Jak to zrobić? Gdy zaobserwujemy, że nasza roślina wchodzi w okres spoczynku, ograniczmy jej podlewanie, a doniczkę postawmy w chłodnym miejscu. Około czerwca możemy przesadzić bulwę do nowego podłoża i zasadzić ją do połowy wysokości. Po kilku dniach powinny pojawić się liście i oznaczać to będzie, że cyklamena możemy przenieść do jasnego miejsca i stopniowo zacząć podlewać.

Sprawdź naszą aktualną ofertę roślin doniczkowych z dowozem do domu.

 

Powiązane wpisy

 
 
 

 

Powiązane produkty

 

 

// Forces channel selection