10 ciekawych pomysłów na to jak spędzić Dzień Babci i Dziadka

Najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka? Dla wielu z nich będzie to czas spędzony z wnukiem. Zastanawiacie się jak spędzić 21 i 22 stycznia ciekawie i mile? Oto 10 wyjątkowych pomysłów na to, jak wyjątkowo, niebanalnie i ciekawie spędzić Dzień Babci i Dziadka zarówno osobiście jak i na dystans. Co myślicie o numerze 10?

 

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

 

Czy z babcią i dziadkiem łączy was wyjątkowa więź? Bądź wprost przeciwnie, czy od jakiegoś czasu, zajęci swoimi sprawami i nauką, nie mieliście problem ze znalezieniem chwili by spędzić z nimi czas? Czasami nie potrzeba wiele by uczcić Dzień Babci lub Dziadka. Oto kilka ciekawych pomysłów:

Spis Treści — Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

 1. Osobiście — gdy babcia i dziadek mieszkają niedaleko...
 2. Na dystans — jeśli nie mieszkacie blisko 

 

Osobiście — gdy babcia i dziadek mieszkają niedaleko...

... oraz jeśli jesteście w stanie spotkać się i spędzić ten czas osobiście. Jeśli nie – zobaczcie trzy ostatnie punkty naszej listy.

Poproście babcię i dziadka już zawczasu, by zarezerwowali dla was te specjalne dni. Odwiedzając ich, zróbcie coś naprawdę specjalnego razem, w tym samym czasie świetnie się bawiąc:

 1. Zorganizujcie stylizowaną sesję zdjęciową z babcią i dziadkiem – profesjonalną sesję w wykonaniu lokalnego fotografa, lub nieoficjalną sesję, w wykonaniu kolegi lub rodziców
 2. Stwórzcie razem drzewo genealogiczne, wstawcie je w ramkę i powieście na ścianie
 3. Obejrzyjcie razem ulubiony, stary film babci i dziadka
 4. Zabierzcie babcie i dziadka na wycieczkę w piękne, lub nowe miejsce
 5. Zaproście babcię i dziadka do kina lub kawiarni. Zabierzcie babcię do fryzjera, kosmetyczki, na zakupy
 6. Odkurzcie stare albumy, przejrzyjcie stare zdjęcia, wysłuchajcie historii z przeszłości
 7. Zorganizujcie spotkanie babć i dziadków w większym gronie (jeśli pozwala na to sytuacja). Umówicie się z waszymi przyjaciółmi, by oni także zabrali swoje babcie i dziadków na spacer i do kawiarni w tym samym czasie co wy. Zapoznajcie babcię i dziadka z dziadkami waszych przyjaciół, może będzie to dla nich świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, które kontynuować będą już sami?

 

Ciasta Dzień Babci i Dziadka

 

Na dystans — jeśli nie mieszkacie blisko

... lub gdy sytuacja pandemiczna nie pozwala na spotkanie osobiste z dziadkami, oto alternatywne i równie ciekawe opcje na to jak ciekawie świętować Dzień Babci i Dziadka - przez internet.

 

 1. Wirtualna herbatka z Babcią i Dziadkiem

Umówcie się na wirtualną High Tea – spotkanie przy herbatce przez wideokonferencję. Dzień wcześniej, do domu waszej babci wyślijcie zestaw prezentowy zawierający herbatę oraz przysmaki i dołączcie kartkę okolicznościową, zapraszającą ich uroczyście na te wirtualne wydarzenie o danej godzinie.

Zestawy upominkowe z herbatą to:

 

Co lepsze, link do zaproszenia na spotkanie wysłać możecie także innym wnukom, czyniąc to spotkanie jeszcze weselszym.

 

 1. Bądźcie prywatnym DJ-em waszych dziadków

Znajdzie w internecie piosenki, które przywołują wspomnienia. Być może od lat dziadkowie pragnęli je usłyszeć, jednak nie wiedzieli jak. Możecie także nauczyć ich, jak wyszukiwać i odsłuchiwać przez internet ich ukochane piosenki.

 

Dzień Babci i Dziadka - ciekawe pomysły

 

 1. Pub Quiz Rodzinny

Świetnym pomysłem na Dzień Babci i Dziadka jest zorganizowanie rodzinnego PubQuizu Online. Czasami wystarczy tylko lista pytań na kartce papieru, jednak w Internecie dostępnych jest także kilka platform, na których każdy, nieodpłatnie, zorganizować może interaktywny quiz z własnymi pytaniami. Osoba organizująca quiz tworzy listę pytań i wysyła link do uczestników. Uczestnicy, bez względu na to gdzie się znajdują, logują się na własnym telefonie, gdzie wybierać mogą odpowiedzi na pytania widoczne w prezentacji organizatora. Rolą organizatora jest stworzenie listy zagadek i moderowanie zabawy. 

Oto przykłady ciekawych pytań:

 1. Kto jest starszy? Ciocia Y czy wujek X?
 2. Jaki był model pierwszego samochodu dziadka?
 3. Gdzie odbyło się wesele babci i dziadka?
 4. Gdzie poznali się babcia z dziadkiem?
 5. Jakie było pierwsze słowo wnuczka X?
 6. Który wnuczek zaczął chodzić/mówić jako pierwszy?
 7. W którym miesiącu urodziło się najwięcej wnucząt?
 8. Które imię powtarza się najczęściej w naszej rodzinie?
 9. Jaka jest ulubiona herbata/kolor/kwiat babci?
 10. Jakie jest ulubione ciasto/danie/trunek dziadka?

Jeśli używacie platformy, która pozwala do pytań dodać także zdjęcia, polecamy także zeskanowanie starych zdjęć z albumu i pytania typu:

 1. Kogo przedstawia to zdjęcie z chrztu?
 2. Kiedy / w którym roku zrobione było to zdjęcie?
 3. Gdzie zrobione było to zdjęcie?
 4. Dlaczego X na tym zdjęciu płacze?
 5. Kto był przebrany za Mikołaja na tym zdjęciu?

Najważniejsze w komponowaniu pytań jest to, by dać każdemu równe szanse, i by każda osoba lub rodzina miała równą liczbę pytań na ich temat. Pytania nie powinny być obraźliwe. Quiz rodzinny powinien być przede wszystkim świetną, wspólną zabawą.

 

Bestsellery na Dzień Babci i Dziadka 2022

 

Zobacz także: