Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce?W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest co roku 23 czerwca. W 2024 Dzień Taty obchodzić będziemy w niedzielę, tak samo jak polski Dzień Mamy. Pamiętaj, by wysłać kwiaty lub prezent dla taty na czas, a 23 czerwca, nie zapomnij o telefonie z życzeniami

Pierwszy raz Dzień Ojca świętowano już w roku 1965.
Zwyczaj obdarowywania ojców życzeniami i upominkami przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Za Oceanem święto obchodzono po raz pierwszy już 19 czerwca 1910 r. Święto upowszechniło się na masową skalę dopiero kilkadziesiąt lat później.

Uwaga: Podobnie jak w przypadku Dnia Mamy, daty Dnia Ojca za granicą różnią się od polskich. Najwięcej krajów obchodzi Dzień Ojca w czerwcowe niedziele, jednak nie wszystkie. Oto kiedy świętujemy Dzień Ojca za granicą.Kiedy jest Dzień Ojca na świecie?

Dzień Ojca w Niemczech (Vatertag)

Dzień Ojca w Niemczech jest świętem ruchomym, obchodzonym zawsze w czwartki. Dzień Ojca po niemiecku to Vatertag i obchodzony jest on w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt/Ascension Day), corocznie w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego.

W 2023 Dzień Ojca w Niemczech świętowano 18 maja, a niemiecki Dzień Ojca 2024 przypada na czwartek, 9 maja.

WYŚLIJ BUKIET DO NIEMIEC

Dzień Ojca w USA (Father's Day)

Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych przypada na trzecią niedzielę czerwca. Dzień Ojca (po angielsku: Father's Day) nie jest świętem federalnym, ale jest świętowany w wielu domach.

W 2023 Dzień Ojca w USA świętowano 18 czerwca, a amerykański Dzień Ojca 2024 przypada na niedzielę, 16 czerwca 2024.

WYŚLIJ BUKIET DO USA

 

Polecane na Dzień Ojca:

Dzień Ojca w Szwecji (Fars dag)

Dzień Ojca w Szwecji (Fars dag) nie jest świętem państwowym. W krajach skandynawskich Dzień Ojca świętuje się w drugą niedzielę listopada (poza Danią).

W 2023 Dzień Ojca w Szwecji świętowano w niedzielę, 12 listopada, a szwedzki Dzień Ojca 2024 przypada na niedzielę, 10 listopada 2024. W 2025 szwedzki Dzień Ojca świętowany będzie 9 listopada.

WYŚLIJ BUKIET DO SZWECJI

Dzień Ojca we Francji (Fête des Pères)

Francuski Fête des Pères obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. Dzień Ojca we Francji nie jest świętem państwowym.

W 2023 Dzień Ojca we Francji świętowaliśmy 18 czerwca. Dzień Ojca 2024 we Francji obchodzimy 16 czerwca, a 2025 15 czerwca.

WYŚLIJ BUKIET DO FRANCJI

Dzień Ojca w Belgii (Vaderdag/Fête des Pères)

W Belgii Dzień Ojca (niderlandzki: Vaderdag/ francuski: Fête des Pères) obchodzony jest w drugą niedzielę czerwca i nie jest świętem państwowym. W 2024 Dzień Ojca w Belgii przypada na 9 czerwca, a w 2025 - 8 czerwca.
Ciekawym wyjątkiem jest miasto Antwerpia, gdzie Dzień Ojca obchodzony jest co roku 19 marca.

WYŚLIJ BUKIET DO BELGII

Dzień Ojca w Holandii (Vaderdag)

W Holandii/Niderlandach Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca i nie jest świętem państwowym.

W 2023 Dzień Ojca w Holandii świętowano 18 czerwca. Holenderski Dzień Ojca 2024 przypada na 16 czerwca, a Dzień Ojca 2025 - 15 czerwca.

WYŚLIJ BUKIET DO HOLANDII


Dzień Ojca na świecie — pozostałe kraje


W przeciwieństwie do np. Walentynek, Dzień Ojca obchodzony jest na świecie w zupełnie różne dni. Najwięcej krajów obchodzi Dzień Taty w trzecią niedzielę czerwca. Tak jak w przypadku Dnia Matki, obchodzenie Dnia Ojca w niedzielę jest dobrym pomysłem. Pozwala to na spędzenie dnia wolnego w miły sposób i poświęcenie ojcom większej uwagi. Oto daty Dnia Ojca w różnych krajach:

 1. Dzień Ojca w Australii - pierwsza niedziela września
 2. Dzień Ojca w Austrii - druga niedziela czerwca
 3. Dzień Ojca w Brazylii - druga niedziela sierpnia
 4. Dzień Ojca w Hiszpanii - 19 marca (dzień świętego Józefa)
 5. Dzień Ojca w Irlandii - trzecia niedziela czerwca
 6. Dzień Ojca w Kanadzie - trzecia niedziela czerwca
 7. Dzień Ojca na Litwie - pierwsza niedziela czerwca
 8. Dzień Ojca w Luksemburgu - trzecia niedziela czerwca
 9. Dzień Ojca w Meksyku - trzecia niedziela czerwca
 10. Dzień Ojca w Portugalii - 19 marca (dzień świętego Józefa)
 11. Dzień Ojca w Rosji - 23 lutego
 12. Dzień Ojca w RPA - trzecia niedziela czerwca
 13. Dzień Ojca w Turcji - trzecia niedziela czerwca
 14. Dzień Ojca na Ukrainie - trzecia niedziela czerwca
 15. Dzień Ojca w Wielkiej Brytanii - trzecia niedziela czerwca
 16. Dzień Ojca we Włoszech - 19 marca (dzień świętego Józefa)

Zamów dla taty


Dlaczego warto obchodzić Dzień Ojca?


Bez względu na datę, obchodzenie Dnia Ojca, nawet w małym stopniu jest ważne. Jest to okazja do wyrażenia wdzięczności wobec taty, ale nie tylko. Oto 3 powody, dla których ważne jest, by świętować w rodzinie Dzień Taty.

Pierwszy powód, dla którego Dzień Ojca jest ważny to wyrażenie wdzięczności i docenienie. Ojcowie są często filarami całej rodziny, oferując nie tylko opiekę, ale i swoje męskie perspektywy, mądrość. Uczą nas odwagi. Są obecni w życiu swoich dzieci, pomagając im rozwijać się i stawiać czoła różnym wyzwaniom.
Ojcowie odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu swoich dzieci, lecz często zostaje ona niedoceniona. Okazja taka jak Dzień Ojca daje nam możliwość docenienia ich za wszystkie trudy i poświęcenie, jakie włożyli, albo wciąż wkładają w wychowanie i opiekę nad dziećmi. Dzień Ojca jest okazją, abyśmy zatrzymali się na chwilę i docenili ich obecność w naszym życiu.

Kolejnym ważnym aspektem świętowania Dnia Ojca jest to, że pokazuje ono dzieciom, jak ważna jest rola ojców. Celebrowanie każdego członka rodziny buduje więź rodzinna i wzmacnia więzi. Świętowanie Dnia Ojca daje dzieciom okazję do wyrażenia swojej miłości i szacunku wobec ojca, co jest ważne dla ich emocjonalnego rozwoju i budowania zdrowych relacji rodzinnych.

Trzeci powód, to nauka dzieci empatii. To mama i tata często organizują przyjęcia urodzinowe innym, dbają o tort i prezenty dla bliższej i dalszej rodziny. Warto od małego uczyć dzieci, że one także powinny pamiętać o innych. Obchodzenie Dnia Matki i Ojca jest najlepszym sposobem na nauczenie dzieci szacunku i wdzięczności — pokazuje, jak ważne jest odwdzięczenie się za otrzymaną troskę. 


Kwiaty na Dzień Ojca
Dla najwspanialszego Taty...

Kiedykolwiek go obchodzisz — Nie przegap Dnia Twojego Taty!

Zaskocz go pięknym bukietem doręczonym w Polsce lub za granicą.

Wyślij kwiaty// Forces channel selection