Dzień Matki w Polsce i za granicą - Informacje i inspiracje


Kiedy jest dzień mamy za granicą, pomysły na to jak ciekawie spędzić ten dzień, przykłady najpiękniejszych życzeń oraz pomysły na prezenty - oto wszystko co musisz wiedzieć o Dniu Mamy w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii i Anglii. Zapraszamy!

PRZEJDŹ DO:

 

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?


W Polsce święto wszystkich Mam obchodzimy co roku w ten sam dzień - 26 maja. Tego dnia dzieci, niezależnie od wieku, składają mamom życzenia i obdarowują je kwiatami, czekoladkami i innymi drobnymi prezentami. Ten dzień jest symbolem miłości, szacunku i wdzięczności do mam. W 2023 Dzień Matki przypada na piątek, 26 maja.

Do Dnia Matki 2023 w Polsce pozostało...Czy jest coś takiego jak Międzynarodowy Dzień Matki / Światowy Dzień Matki?


Nie, daty święta celebrującego mamy znacznie się od siebie różnią. W niektórych krajach są to święta ruchome, obchodzone zawsze w niedzielę.

Wyślij Bukiet Dla Mamy

 

Dzień Matki za granicą - Daty

Jako pierwsza w roku Dzień Matki świętuje Norwegia - W Norwegii bowiem Dzień Matki obchodzony jest już w drugą niedzielę lutego. W wielu państwach święto matek połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Afganistanie, Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji, Maroko, Wietnamie czy Serbii. Wiele krajów arabskich (Egipt, Jordania, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie etc.) świętuje Dzień Mamy 21 marca.

Najpopularniejszym miesiącem jest maj — to w nim Dzień Mamy obchodzi najwięcej krajów. W Portugalii jest to pierwsza niedziela, maja, podczas gdy zdecydowana większość krajów świętuje go w drugą niedzielę maja:

Anguilla, Aruba, Australia, Austria, Bahamy, Bangladesz, Barbados, Belgia, Bermudy, Bonaire, Botswana, Brazylia, Brunei, Kanada, Kambodża, Kazachstan, Chile, Chiny, Kolumbia, Chorwacja, Kuba, Cypr, Czechy, Dania, Dominika, Ekwador, Estonia, Etiopia, Fidżi, Filipiny, Finlandia, Grecja, Grenada, Gujana, Holandia, Honduras, Islandia, Indie, Włochy, Jamajka, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Makau, Malezja, Malta, Mjanma, Niemcy, Nowa, Zelandia, Pakistan, Papua-Nowa Gwinea, Peru, Portoryko, Samoa, Singapur, Sint, Maarten, Słowacja, RPA, Sri Lanka, Surinam, Szwajcaria, Tajwan, Tanganika, Tonga, Trynidad i Tobago, Turcja, Uganda, Ukraina, Stany, Zjednoczone, Urugwaj, Wietnam, Wenezuela, Zambia, Zimbabwe.

Nie jest więc zaskoczeniem, że w drugą niedzielę maja nasza kwiaciarnia odnotowuje wzrost zainteresowania bukietami dla mam z dostawą w całej Polsce, głównie dzięki pochodzącym z Ukrainy mamom mieszkającym w Polsce, właśnie wtedy świętującymi swój dzień. To wielka przyjemność móc łączyć bliskich mieszkających daleko od siebie w tak wyjątkowym dniu. 

Polska to jedyny kraj, w którym Dzień Matki przypada na 26 maja. Dzień po nas - 27 maja - mamy świętuje Boliwia. 

We Francji Dzień Matki świętuje się w ostatnią niedzielę maja (lub pierwszą niedzielę czerwca jeśli ostatnia
niedziela maja wypada w Dzień Zesłania Ducha Świętego). 

Na Białorusi Dzień Matki świętuje się 14 października, a w Rosji w ostatnią niedzielę listopada. Ostatnim krajem świętującym Dzień Matki jest Indonezja - 22 grudnia.

Twoja Mama mieszka za granicą?

Skorzystaj z międzynarodowej kwiatowej poczty Euroflorist

Wyślij bukiet

 

Dzień Matki na świecie - daty i zwyczaje

Czy Dzień Mamy za granicą świętuje się tak samo jak Dzień Matki w Polsce? Co ciekawe, nie. Święta celebrujące mamy obchodzone są w zupełnie inne daty, głównie wiosną. Dzień Matki w wielu europejskich krajach, w przeciwieństwie do Polski, przypada zawsze w niedzielę, co pozwala na celebrację tego wolnego dnia wraz z całą rodziną.

Oto relacje z Dnia Matki za granicą:

 

Dzień Matki w Holandii

Dzień Matki w Holandii to: Moederdag
Obchodzi się go w: drugą niedzielę maja

Dzień Matki 2023 w Holandii: niedziela, 14 maja

W tę jedną niedzielę, holenderskie mamy zostają zwolnione z obowiązków i umieszczone na piedestale. Dzieci rozpieszczają mamę i często zaczynają dzień od podania śniadania do łóżka i wręczenie prezentu. W przypadku bardzo małych dzieci prezent jest czasami własnoręcznie przygotowywany w szkole z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Starsze dzieci, zwłaszcza te mieszkające poza domem, zamiast własnoręcznego upominku sięgają po kwiaty, prezent i wspólnie spędzony czas, ponieważ Dzień Matki zawsze świętowany jest w niedzielę - dzień wolny.

W tę jedną majową niedzielę, transport publiczny oraz ulice miast pełne są nastolatków oraz studentów w drodze ze stancji do ich rodzinnego domu z bukietem pięknych kwiatów w ręku. Kto tylko może, w ten dzień odwiedza mamę i spędza z nią czas, często wychodząc na wspólny lunch.

Jeśli chodzi o prezenty - popularne na Dzeń Matki w Holandi są także perfumy, a wiele sklepów z kosmetykami przygotowuje na ten dzień specjalne promocje i zniżki.

> Wyślij bukiet do Holandii

 

 

Dzień Matki we Francji

Dzień Matki po francusku to: Fête des mères
Obchodzi się go w: ostatnią niedzielę maja / pierwszą niedziela czerwca (zobacz poniżej)

Dzień Matki 2023 we Francji: niedziela, 28 maja

We Francji Dzień Matki obchodzony jest w ostatnią niedzielę maja, chyba że ta niedziela jest tym samym dniem co Zielone Świątki. W takim przypadku francuski Dzień Matki zostaje przesunięty na pierwszą niedzielę czerwca.

W niedzielny Dzień Matki we Francji, wszystkie mamy znajdują się w centrum uwagi i jest to bardzo tradycyjny dzień spędzony z rodziną. Mamy otrzymują kwiaty, prezenty, ale także dużo troski i uwagi. Dzieci w wieku szkolnym często przygotowują własnoręczne robione prezenty - niespodzianki. Na przykład laurki i inne dzieła z makaronu, które oferują z dumą wraz z wierszykami, już z samego rana. Od starszych dzieci, francuskie matki otrzymują prezenty poprawiające ich samopoczucie, takie jak bony na masaże lub perfumy, biżuterię, ubrania lub dekoracje. Często oferowane są także bukiety oraz rośliny doniczkowe.

W Dzień Mamy we Francji popularne są rodzinne wyjścia lub wydarzenia - całe rodziny lubią organizować wspólnie specjalny lunch w domu lub w restauracji.

> Wyślij bukiet do Francji

 

 

Śniadanie na Dzień Matki inspiracje

 
 

Dzień Matki w Niemczech

Dzień Matki po niemiecku to: Muttertag
Obchodzi się go w: drugą niedzielę maja

Dzień Matki 2023 w Niemczech: niedziela, 14 maja

W Dzień Matki w Niemczech obchodzony jest w drugą niedzielę mają. W ten dzień, wszytkie mamy w całym kraju znajdują się zdecydowanie w centrum uwagi i zdecydowanie są rozpieszczane przed wszystkich domowników.

Często, w ich święto, niemieckie mamy dostają śniadanie podane do łóżka przez resztę rodziny, w tym świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy, tradycyjny niemiecki chleb z jajkami i odręcznie napisaną kartkę. Stół śniadaniowy często ozdobiony jest pięknym bukietem kwiatów. Potem, całe rodziny spędzają Dzień Matki razem – albo wychodzą na miły, długi spacer, pieką ciasta etc. Jedno jest pewne: w tę drugą niedzielę maja, cały dzień obraca się wokół mamy!

> Wyślij bukiet do Niemczech

 
 

Dzień Matki w Austrii

Dzień Matki w Austrii to: Muttertag
Obchodzi się go w: drugą niedzielę maja

Dzień Matki 2023 w Austrii: niedziela, 14 maja

Podobnie jak w Niemczech, Dzień Matki w Austrii obchodzony jest w drugą niedzielę maja, która w tym roku przypada na 8 maja 2022 roku. W tą niedzielę, rodziny spędzają czas razem - najchętniej na aktywnych wyjściach.

Podobnie jak w Niemczech, austriackie matki są zdecydowanie w centrum uwagi w tym wyjątkowym dniu, oraz rozpieszczane przez dzici i partnera.

Jeśli chodzi o prezenty, w Dzień Matki w Austrii matki zazwyczaj otrzymują drobny prezent jako okazanie wdzięczności. Kwiaty są z pewnością bardzo popularnym prezentem pod tym względem, podobnie jak eleganckie czekoladki.

> Wyślij bukiet do Austrii

 
Dzień Matki w UK

Dzień Matki po angielsku to: Mother’s Day / Mothering Sunday
Obchodzi się go: czwarta niedziela Wielkiego Postu, zobacz poniżej
Dzień Matki 2023 w Wielkiej Brytanii: niedziela, 19 marca

Historia Święta Matki na wyspach jest chyba najciekwsza. Na Wyspach Brytyjskich, Dzień Matki powszechnie nazywany jest Mother’s Day, choć jest to amerykańska nazwa tego dnia.

Poprawna nazwa to Mothering Sunday - święto przypadające zawsze w czwartą niedzielę postu, 3 tygodnie przed Niedzielą Wielkanocną. W Wielkiej Brytanii Dzień Matki jest powiązany z Wielkanocą, która każdego roku ma inną datę, określoną przez kalendarz księżycowy. Tak więc Dzień Matki w UK zawsze przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a powstanie tego święta ma korzenie w religii chrześcijańskiej. Dziś, przybrało ono nieco bardziej komercyjną formę.

Dzień Matki w UK świętowany jest głównie przez nastolatków i nieco starsze dzieci. Popularne są wyjścia na wspólną kawę, tzw. High Tea z mamą, lub vouchery gwarantujące wspólne spędzenie wolnego czasu — zwłaszcza wyjście do spa, fryzjera, restuaracji. Oczywiście, to także okazja do podarowania mamie pięknego bukietu wiosennych kwiatów wraz przepiękną kartką z życzeniami. Istnieje także tradyja Simmel Cake- tradycyjnego ciasta z okazji Dnia Matki.

> Wyślij bukiet do Anglii

 

Zestaw kosmetyków - popularny pomysł na prezent na Dzień Matki

 

 

Kwiaty na Dzień MatkiHistoria Dnia Matki

Skąd właściwie wywodzi się Dzień Matki? Jaka jest jego historia?

Początki święta matek sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie - symbole płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone bogini płodności Kybele, a Grecy - święto bogini Rea. Zwyczaj ten został potem przejęty przez Rzymian, jednak wraz z przyjęciem przez nich chrześcijaństwa zabroniono wyznawania innych bogów.

Co ciekawe, święto matek powróciło w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą Mothering Sunday. Początkowo, co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze, a dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

W USA, za początek obchodów uznać można rok 1858, kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. 12 maja 1907 r. jej córka zorganizowała nabożeństwo na cześć zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Pierwszy Dzień Matki odbył się w 1908 r., w majową rocznicę śmierci Ann Maria Reeves Jarvis w kościele metodystów w Grafton, w Zachodniej Wirginii, gdzie przez dziesięciolecia prowadziła ona nauki w szkółce niedzielnej.

W Polsce, po raz pierwszy Dzień Matki obchodzony był w Krakowie w 1923 roku.

Dlaczego warto obchodzić Dzień Matki

Komercyjne święto? Niekoniecznie. Jest kilka ważnych powodów, dla których warto świętować Dzień Matki i zorganizować dla niej coś wyjątkowego.

Mamy są niezastąpione, a z ich wkład zasługują na wyróżnienie i uwagę. Matki są filarem rodziny - to one często utrzymują rodzinę razem i są często jedynymi, którzy mogą zapewnić poczucie stabilności. Warto okazać im miłość i szacunek, na który zasługują.

To mamy często dbają o wszystko - organizują przyjęcia urodzinowe innym, dbają o tort i prezenty dla bliższej i dalszej rodziny. Należy pamiętać, że inni także powinni podjąc inicjatywę i odwiedzięczyć się jej gdy przyjdzie czas na jej wyjątkowy dzień. Obchodzenie Dnia Matki jest najlepszym sposobem na nauczenie dzieci szacunku i wdzięczności - pokazuje, jak ważne jest pamiętanie o innych i odwdzięczenie się za otrzymaną troskę. 

Dzień Matki jest okazją do spędzenia czasu razem - to czas, kiedy możemy się zebrać, porozmawiać, spędzić miło czas razem, zebrac wspomnienia i zdjęcia do rodzinnego albumu. To świetna okazja do wzmocnienia więzi rodzinnych - celebrowanie Dnia Matki to czas, kiedy możemy zbliżyć się do naszej rodziny i przypomnieć sobie, jak ważne są relacje między nami. 


Jak obchodzić Dzień Matki w Polsce?


Zapraszamy na nasze wpisy blogowe, gdzie znajdziecie pomysły na prezenty i listę najpiękniejszych życzeń dla Mam. Dla najmłodszych mamy także gotowe laurki do wydruku:

 
 

 

Pomysły na Dzień Matki

Chcesz, aby Dzień Mamy był w tym roku wyjątkowy? Podaruj jej wspólnie spędzony czas. Wspólnie przeżyte doświadczenia ucieszą często bardziej niz prezenty. Oto 6 pomysłów na mile spędzone święto mamy:

Pomysly na Dzień Matki

1. Wspólna wycieczka
Wyjedzcie razem odkryć nowe miasto. A może nigdy nie mieliście okazji dobrze odkryć miasta, w którym mieszkacie? Wspólny wyjazd z noclegiem, a nawet wizyta w lokalnym muzeum na pewno pozostaną w pamięci. Zaczerpnij świeżego powietrza na plaży lub w pobliskim lesie. Zabierz swoją mamę na relaksującą przerwę.
2. Sesja zdjęciowa
Zorganizujcie stylizowaną sesję zdjęciową z mamą – profesjonalną sesję w wykonaniu lokalnego fotografa, lub nieoficjalną sesję, w wykonaniu przyjaciół. Sesja zdjęciowa to świetny sposób na spędzenie czasu i wspaniała pamiątka na długo. Przed sesją warto zadbać także o...
3. Chwila dla urody
Wspólna wizyta mamy i córki u fryzjera czy kosmetyczki to okazja do długich pogaduszek w damskim gronie
4. Wizyta w spa
Nie każdy może pozwolić sobie na damski wypad do spa w górach, ale czasem wystarczy nawet wizyta w pobliskiej saunie czy salonie masażu
5. Wspólne warsztaty
Czy twoja mama lubi uczyć się czegoś nowego, lub wciąż nie znalazła motywacji by poświecić się swojej pasji? Zapiszcie się razem na warsztaty. Taniec, fotografia a może kurs pieczenia?
6. High Tea
Jeśli nie możecie być z mamą w jej wielki dzień, zorganizujcie jej wirtualną High Tea. Wyślijcie jej jeden z naszych koszy prezentowych z herbatami, tym samym umawiając się z nią na długą wideokonferencję, podczas której to wypijecie "wspólnie" herbatkę

Herbatka z Mamą?Pomysły na Dzień Matki — własnoręcznie zrobione upominki, danie i dekoracje


Zapraszamy także na naszą tablicę na Pintreście, na której zebraliśmy najciekawsze inspiracje DYI i pomysły na Dzień Matki.  

 

Dzień Matki na Odległość

Nie każdy jest w stanie spędzić Dzień Matki razem. Jeśli dzieli Was duża odległość, lecz chcielibyście podarować mamie coś wyjątkowego, oto nasze propozycje:

Czekoladowe Serce dla Mamy

  

 
 

 

// Forces channel selection