Imieniny – co to takiego i kiedy je obchodzić? 10 pytań o imieniny.


„Gratulacje! Chłopczyk czy dziewczynka?” Zapytała mnie kiedyś zagraniczna koleżanka, gdy powiedziałam, że idę kupić kwiaty na imieniny (po angielsku „name day”) mamie. Zaskoczyła mnie tym pytaniem — mama nie była przecież w ciąży. Okazało się, że zaszło nieporozumienie. Zagraniczna koleżanka zrozumiała, że wybieram się na „naming day”, co jest czymś zupełnie innym…


1. „Name day” a „Naming day” po angielsku – jaka jest między nimi różnica?


Choć te dwa angielskie zwroty brzmią podobnie, nie znaczą tego samego.

„Naming day” to tzw. „Uroczystość / Dzień nadania imienia” - zwyczaj, który nie jest popularny w polskiej kulturze. „Naming day” to wydarzenie dla bliskich, na którym rodzice nowo narodzonego dziecka ogłaszają, jakie imię wybrali. „Naming day” jest popularną imprezą w USA, i jest odpowiednikiem chrzcin w rodzinach niewierzących.

„Name day” to po angielsku imieniny. Ta okazja z kolei nie jest dobrze znana za granicą i wzbudza wielką ciekawość obcokrajowców, którzy spotykają się z tą tradycją po raz pierwszy właśnie w Polsce.

2. Czym właściwie są imieniny?


Imieniny to święto obchodzone w danym dniu przez osoby o tym samym imieniu, na pamiątkę świętego lub błogosławionego, którego imię ona/on nosi.
W Polsce imieniny są okazją do spotkań towarzyskich, (zwykle w mniejszym gronie niż urodziny i ważne jubileusze) wręczania prezentów i wspólnego świętowania. Nawet jeśli nie jest organizowane spotkanie, solenizant otrzymuje życzenia od rodziny, przyjaciół i znajomych. W tym dniu bardzo popularne jest wręczanie lub wysyłanie imieninowych kwiatów.


Imieniny - co to
Wyślij kwiaty na imieniny

Złóż życzenia imieninowe w najpiękniejszy sposób.
Wyślij imieninowy bukiet z życzeniami

Zamów

3. Skąd wiem, kiedy są moje imieniny?


Często nie wystarczy wyszukać ich w Internecie lub kalendarzu, bowiem niektóre imiona pojawiają się w nim wielokrotnie. Nie oznacza to oczywiście, że te osoby świętują każdy z tych dni, bo imieniny świętuje się tylko raz w roku.

Jak więc wybierana jest data imienin? Skąd więc mam wiedzieć, kiedy ktoś, albo ja sam(a) mam imieniny?

Imieniny to święto nieoficjalne, dlatego nie istnieją żadne formalne przepisy wyznaczające jedną, obowiązkową datę imienin. Dlatego w wyborze daty imienin panuje pewna dowolność. Przyjęło się, że świętuje się albo:
- pierwszy z listy termin po swoich urodzinach
- termin najbliżej daty urodzin

Niektóre popularne imiona jednak obchodzone są hucznie w jeden dzień w roku – np. Barbórka, Mikołajki, Andrzejki, Katarzynki. Osoby z tymi imionami zwykle świętują w najpopularniejszy z dni, nie ten, który jest najbliżej urodzin.

4. Dlaczego świętujemy imieniny? Historia i pochodzenie imienin

Historia imienin w Polsce jest zaskakująco ciekawa. Imieniny pochodzą z tradycji chrześcijańskiej. Każdy święty jest upamiętniony i ma swój dzień w kalendarzu liturgicznym. W dawnych czasach nadawano nowo narodzonemu dziecku imię takiego świętego, jaki był upamiętniony w danym dniu. Z czasem jednak rodzice chcieli większego wyboru w nazywaniu swoich dzieci. Wprowadzono więc zwyczaj obchodzenia zarówno urodzin, jak i dnia swojego świętego imiennika, czyli dzisiejszych imienin. W Polsce imieniny zaczęto obchodzić w średniowieczu.

5. Gdzie jeszcze obchodzone są imieniny?

Poza granicami Polski tradycje obchodzenia imienin można spotkać zwłaszcza u naszych wschodnich i południowych sąsiadów. Imieniny obchodzi się np. w Bułgarii, Grecji, Czechach, Szwecji, Rosji, na Ukrainie, Węgrzech, Łotwie oraz w regionach katolickich Niemiec, np. Bawarii.

Jednak poza tymi krajami ludzie nie wiedzą zbyt wiele o zwyczaju obchodzenia imienin.


6. Jakie są najpopularniejsze imieniny?

Według danych liczby wyszukań imienin w wyszukiwarce Google, najpopularniejsze imieniny w Polsce to:

 

Najpopularniejsze imieniny Pań

Imieniny Anny
Imieniny Katarzyny
Imieniny Elżbiety
Imieniny Agnieszki
Imieniny Krystyny
Imieniny Joanny

 

Najpopularniejsze imieniny Panów

Imieniny Krzysztofa
Imieniny Andrzeja
Imieniny Marcina
Imieniny Jana
Imieniny Piotra


Są też imieniny, które zmieniły się w tradycję i świętowane są nie tylko przez solenizantów, np. Imieniny Jana – 22 czerwca (Noc Świętojańska), Mikołaja (6 grudnia), lub Sylwestra (31 grudnia). Jesienią są to imieniny Katarzyny – 25 listopada (Katarzynki) oraz imieniny Andrzeja – 30 listopada. Popularne Andrzejki są hucznie świętowane nie tylko przez Andrzejów, i są okazją do wróżb i zabaw. Imieniny Barbary (4 grudnia) to tzw. Barbórka, czyli dzień św. Barbary, patronki górników, szczególnie hucznie obchodzona na Śląsku.

Z imieninami łączą się też popularne przysłowia, np. „Od świętej Anki zimne wieczory i poranki”. (Imieniny Anny – 26 lipca).

7. Jakie są najpopularniejsze kwiaty na imieniny?

Jakie kwiatki daje się na imieniny? W przeciwieństwie do np. Dnia Kobiet nie ma w Polsce jednego typowego i tradycyjnego bukietu imieninowego. Wybierz kwiaty imieninowe w zależności od relacji z obdarowywaną osobą, jej ulubionych kolorów/kwiatów lub sezonu.

Jaki bukiet imieninowy dla bliskiej osoby?
Czerwone róże to odpowiednie kwiaty imieninowe dla kogoś, kogo kochasz; Twojej żony, dziewczyny, partnerki/partnera.

Na imieniny ukochanej osobyJaki bukiet imieninowy dla bliskich, przyjaciół?
Na imieniny innych członków rodziny, przyjaciół polecane są wielobarwne bukiety, a zwłaszcza radosne, kolorowe kompozycje z kwiatów mieszanych lub bardziej stonowane kompozycje.

Coś na imieniny bliskichJaki bukiet imieninowy dla partnerów biznesowych, współpracowników, szefa?
Na imieniny ludzi, z którymi łączą nas profesjonalne stosunki, z którymi współpracujemy, polecane są mieszane bukiety: kolorowe kompozycje z mieszanych kwiatów, lub ich pastelowe, eleganckie wersje.

Coś na imieniny w firmieJakie kwiaty na imieniny polecamy, zależy także od miesiąca imienin i korespondującego z nim sezonu na kwiaty, np.:

Jakie kwiaty na imieniny Anny?
W lipcowe imieniny Anny łatwo dostępne są słoneczniki. Słoneczniki i dalie to najpopularniejsze sezonowe kwiaty na imieniny Anny.

Jakie kwiaty na imieniny Adama i Ewy?
W grudniu, kiedy są imieniny Ewy oraz Adama, wiele osób sięga po gwiazdy betlejemskie lub piękne amarylisy – najpiękniejsze kwiaty tego sezonu.

Jakie kwiaty na imieniny Barbary?
Podobnie w przypadku kwiatów na „Barbórkę” oraz dla Barbary. Najpopularniejsze sezonowe kwiaty na imieniny Barbary (4 grudnia) to amarylisy oraz gwiazdy betlejemskie.

Jakie kwiaty na imieniny Krystyny?
Imieniny Krystyny najczęściej obchodzone są 13 marca oraz 24 lipca. Na imieniny Krystyny w marcu bardzo popularne są tulipany, a w lipcu — słoneczniki i dalie.

Jakie kwiaty na imieniny Bożeny?
Imieniny Bożeny najczęściej obchodzone są 13 marca lub 20 czerwca. Na imieniny Bożeny w marcu najpopularniejsze są tulipany, a w czerwcu – piwonie.

Jakie kwiaty na imieniny Moniki?
Imieniny Moniki najczęściej obchodzone są 4 maja albo 27 sierpnia. Najpopularniejsze kwiaty na imieniny Moniki w marcu to tulipany, a w sierpniu – słoneczniki.


8. Czy składa się życzenia z okazji imienin?

Tak, jeśli wiesz, w jakim dniu świętuje dana osoba, życzenia są zawsze miłym gestem.
Jeśli nie jesteś pewna/pewien, czy dana osoba świętuje imieniny w danym lub innym dniu, warto zapytać o to jej bliskich, a nawet jej samej. 

9. Czego można życzyć na imieniny?

Życzenia imieninowe są bardzo podobne do życzeń urodzinowych. W dniu imienin życzy się np. zdrowia, szczęścia, pomyślności, wielu powodów do radości, sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym lub miłości.

Po więcej krótkich, pięknych i eleganckich życzeń zapraszamy na nasz post poświęcony życzeniom:10. Co kupić na imieniny?

Co kupić mamie, tacie, szefowi, innej osobie na imieniny? Jaki prezent jest odpowiedni na imieniny? To zależy od relacji, budżetu oraz okoliczności.

Jeśli zostaliśmy zaproszeni na oficjalne przyjęcie imieninowe, lub jeśli bliska nam osoba tradycyjnie preferuje świętowanie imienin zamiast urodzin, odpowiedni będzie prezent o większej wartości. Może to być prezent dopasowany do upodobań i zainteresowań solenizanta, lub ładny zestaw prezentowy, np.:

Na przyjęcie imieninowe


Jeśli jednak solenizant nie świętuje imienin hucznie, lub świętuje hucznej urodziny, wielu z naszych klientów w ten dzień sięga po upominek o mniejszej wartości niż prezenty urodzinowe.

Często jest to symboliczny bukiet + butelka trunku, bukiet z czekoladkami, a nawet sam bukiet imieninowych kwiatów. Najpopularniejsze bukiety wysyłane w imieniny to:

Imieninowe bestsellery

Imieniny w Polsce
Wyślij bukiet na imieniny

Złóż życzenia imieninowe w najpiękniejszy sposób.
Wyślij imieninowy bukiet z życzeniami

Zamów// Forces channel selection