Wieniec pogrzebowy dla członka rodziny – jaki wybrać?

Jakie kompozycje wybierane są najczęściej na pogrzeb babci, rodziców, kuzyna, kolegi z pracy? Jaki kolor i kwiaty sprawdzą się najlepiej na pogrzebie osoby bliskiej, a jakie znajomego? Odpowiadamy na te pytania na podstawie najpopularniejszych kompozycji pogrzebowych przygotowywanych przez kwiaciarnie Euroflorist.

 

Przejdź do: DLA BABCI I DZIADKA  -  DLA MAMY I TATY  -  DLA DZIECKA  -  DLA (WSPÓŁ)PRACOWNIKÓW  -  DLA ZNAJOMYCH I OBCYCH

Zobacz także: NAPISY NA SZARFĘ POGRZEBOWĄ  -  MOWY POŻEGNALNE

  

Wiązanka pogrzebowa dla babci i dziadka

Wielkość wieńca pogrzebowego zwykle uzależniona od stopnia relacji ze zmarłym, oraz tym, w imieniu ilu osób jest przygotowana. Babcia i dziadek to często osoby, z którymi łączy nas silna więź emocjonalna. Podczas pogrzebu wyrazić chcemy miłość i wdzięczność za wspaniałe dzieciństwo.

Jaki wieniec dla babci?

Jeśli kupujemy wieniec pogrzebowy dla babci w imieniu dużej grupy wnucząt, zwłaszcza młodzieży i dorosłych, pięknym gestem będzie kupno jednego, dużego, wspólnego wieńca zamiast kilku mniejszych wiązanek. Babcia to osoba, z którą mamy zwykle miłe wspomnienia, do której odczuwamy ogromną wdzięczność i szacunek, dlatego najbardziej polecanymi wieńcami dla babci są naszym zdaniem:

 

Wieniec pogrzebowy dla babci w kształcie serca, spisze się tu wspaniale. Okazuje on nasz smutek, ale też tęsknotę, wdzięczność i miłość. Wiązanka na pogrzeb babci może mieć też formę dekoracji trumny lub mniejszej wiązanki, np. w kształcie łezki. 

 

Jaki wieniec pogrzebowy dla dziadka?

Podobnie w przypadku wieńca dla dziadka — im większa jest grupa opłakujących jego stratę wnuków, tym większa powinna być pogrzebowa wiązanka. O ile w przypadku wieńców dla babci często wybierany jest róż, w przypadku wiązanek dla dziadka popularny jest fiolet.

 

Jakie kwiaty na pogrzeb babci lub dziadka?

Polecane kwiaty na pogrzeb babci i dziadka to:

 • Chryzantemy — symbolizujące nasz smutek
 • Goździki – te piękne i trwałe kwiaty są oznaką pamięci i miłości, podobnie jak:
 • Róże 
 • Ulubione kwiaty naszej babci lub dziadka


Wieniec od wnuków – najważniejsza jest dedykacja

Bez względu na to, jaki wieniec dla babci lub dziadka wybierzecie, najistotniejsza jest często odpowiednia dedykacja na załączonej pogrzebowej szarfie.
Zobacz: Napisy na szarfę dla babci lub dziadka.

 

Wieniec pogrzebowy dla mamy i taty

Strata rodziców, to często jeden z najtrudniejszych momentów naszego życia. Zależy nam, by rodzice pożegnani zostali w odpowiedni, godny sposób, a oprawa pogrzebu dobrze odzwierciedlała nasz smutek i miłość.

Jaki wieniec na pogrzeb mamy?

Podczas ostatniego pożegnania z mamą, dzieci najczęściej kupują zbiorowo duże wieńce, które są wyrazem miłości, bliskości i zażyłości oraz wdzięczności i ogromnego szacunku. Często wybierane są wieńce pogrzebowe w kształcie serca. 

Najpopularniejsze wieńce pogrzebowe dla mamy to:

 

Jaki wieniec dla taty?

Podobnie jak na pogrzebie mamy, najczęściej wybieranymi kompozycjami na pogrzeb ojca są duże wieńce – oznaka miłości i szacunku. Wieniec pogrzebowy dla taty bardzo często ma kolor fioletowy.

Polecane kwiaty na pogrzeb rodziców to: 

 • Chryzantemy — symbol naszego smutku
 • Goździki – są oznaką pamięci i miłości
 • Róże – symbol ogromnej miłości
 • Mieczyki – symbol moralności, siły charakteru
 • Ulubione kwiaty mamy lub taty

Bez względu na to, który wieniec dla rodziców wybierzecie, najistotniejsza jest często odpowiednia dedykacja na załączonej pogrzebowej szarfie.
Zobacz: Napisy na szarfę dla mamy lub taty


Wieniec pogrzebowy dla dziecka

Pogrzeb dziecka lub młodej osoby jest zawsze trudnym, a nawet traumatycznym przeżyciem. W tym dniu chcemy wybrać kwiaty, które okazałyby nasz smutek, żal, ale zarazem wsparcie dla rodziców i bliskich dziecka.  Najczęściej sięgamy po kwiaty, które wyraziłyby „odszedłeś zbyt szybko”, dlatego wieńce dla dziecka lub młodej osoby są najczęściej w kolorze białym. W przypadku dziewczynek biel często połączona jest z różem, a chłopców – błękitem.

Wielu żałobników wybiera jasne, białe wiązanki, które symbolizują jak żadne inne kwiaty na pogrzeb dziecka ich czystość i niewinność. Odpowiednie będą też jasne, pastelowe lub kremowe kwiaty i polecamy unikanie ciemnych barw.

Oto najpopularniejsze sugestie na wieniec pogrzebowy dla młodej osoby lub mniejsze kompozycje na cmentarz dla dziecka:

 

 

Jakie kwiaty na pogrzeb młodej osoby / dziecka polecamy:

 • Lilie, zwłaszcza białe
 • Chryzantemy
 • Goździki 
 • Róże – białe, kremowe, różowe, błękitne

Jaki wieniec pogrzebowy dla (współ)pracownika?

Jeśli wieniec wysyłany jest w imieniu firmy, zwłaszcza na pogrzeb wysoko postawionego, zasłużonego pracownika lub pracownika z bardzo długim stażem, zwykle ma on duży rozmiar oraz wartość. Większość firm sięga po największe w ofercie wieńce:

Jeśli jest to nieoficjalna wiązanka wysyłana z prywatnych składek w imieniu najbliższych kolegów z biura, zwykle ma ona skromniejszą formę.

W przypadku wiązanek pogrzebowych dla pracowników i współpracowników unikamy oczywiście kompozycji w kształcie serc, które zarezerwowane są dla najbliższych mu osób. Nieodłączną częścią wieńca jest natomiast szarfa z grupową dedykacją.

Zobacz: Oficjalne dedykacje na szarfę pogrzebową

Jaki wieniec pogrzebowy dla znajomych, znajomych rodziny, obcych osób?

Czasami uczestniczymy także w pogrzebie osób, których nawet nie znaliśmy osobiście, by okazać wsparcie żałobnikom — naszym bliskich, przyjaciołom, znajomym. Na pogrzeb obcych osób, lub przy pożegnaniach z kolegami, znajomymi, dalszą rodziną czy sąsiadami często sięgamy po znacznie skromniejsze wiązanki. Popularne są symboliczne bukiety pogrzebowe oraz średnie wieńce, które nie przyćmiłyby rozmiarem wieńców otrzymanych od najbliższych zmarłemu osób.

Oto najczęściej wybierane wiązanki i bukiety pogrzebowe dla dalszej rodziny, znajomych, znajomych rodziny:

// Forces channel selection