Ostatnie pożegnanie zmarłego - Jak napisać piękną i odpowiednią mowę pogrzebową?


Jedną z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych części ceremonii pogrzebowych są uroczyste przemowy pożegnalne w wykonaniu bliskich. W momencie żałoby często trudno jest znaleźć odpowiednie słowa, by przekazać nasz żal po stracie. Warto jednak zdecydować się na to, by przełamać się, wyjść ze strefy komfortu oraz zabrać głos i pożegnać bliską osobę w odpowiedni sposób. Jak napisać piękna, wzruszającą i odpowiednią mowę pożegnalną?


UWAGA: W tym artykule znajdziecie wskazówki niezbędne do napisania mowy pogrzebowej do wygłoszenia podczas ceremonii. Jeśli poszukujesz tekstów ostatniego pożegnania do wpisania na szarfę pogrzebową, przejdź do artykułu: Napisy na szarfę pogrzebową.

 

Jak napisać ostatnie pożegnanie?

Napisanie mowy pogrzebowej może być jednym z najtrudniejszych zadań przed pogrzebem. Wyrażenie słowami, ile dana osoba dla nas znaczy, może być trudne i naturalne jest, że w tym czasie pojawia się blokada pisarska. W takim wypadku pożegnanie pogrzebowe można napisać bazując na już dostępnych w Internecie przykładach, jednak znacząco zmieniając je i dodając do niego przykłady z życia zmarłego oraz nasze najgłębsze odczucia.

Mowa pożegnalna ma następujące elementy:

 1. Przywitanie obecnych
 2. Refleksja, wspomnienie zmarłego, historie z życia
 3. Wspomnienie o wpływie, jaki miał na nasze życie
 4. Wyrażenie pochwały, wdzięczności i oraz tęsknoty
 5. Pożegnanie zmarłego
 6. Podziękowanie obecnym. W przypadku osób religijnych: Prośba o modlitwę
 


Ostatnie pożegnanie - gotowe przykłady1. Przywitanie obecnych


Mowę pogrzebową rozpoczyna podziękowanie za przybycie. Tego elementu nie powinno zabraknąć, zwłaszcza jeśli jest się pierwszą osobą rozpoczynającą serię przemów na ostatnie pożegnanie.
Wiele osób zamyka część powitalną wykorzystując piękny cytat o śmierci (zobacz listę cytatów poniżej). Nie jest to jednak konieczne.

Wiązanki z dostawą na pogrzeb2. Refleksja, wspomnienie zmarłego, historie z życia


Ta część zwykle przychodzi łatwo. Wystarczy zamknąć na chwilę oczy oraz przypomnieć sobie wspaniałe momenty spędzone ze zmarłą osobą. Serce wybierze i podpowie nam od razu te najbardziej wzruszające momenty wyryte w naszych sercach. Można wspomnieć tu także ciekawe anegdotki, nawet te, które sprawią, że się uśmiechniemy. 

Osoby spoza rodziny mogą w tym miejscu wspomnieć historię poznania oraz to, jakie stosunki łączyły nas ze zmarłym. 


3. Wspomnienie o wpływie, jaki osoba zmarła miała na nasze życie


Warto wspomnieć także o tym, jak wspaniały wpływ na nasze życie miała zmarła osoba, na przykład:
„To ona nauczyła mnie...”
„To dzięki niej wiem, co to znaczy...”
„To dzięki niej potrafię dziś kochać / cieszyć się życiem / zauważać piękno otaczającego nas świata”.

„Podziwiałam ją za…”
„Była wzorem do naśladowania...”


4. Wyrażenie wdzięczności i oraz tęsknoty

"Za to wszystko i wiele więcej, na zawsze pozostanę jej wdzięczna"
"Dziś straciłam najukochańszą mamę, najmądrzejszą nauczycielkę i najlepszą przyjaciółkę równocześnie. Pozostała ogromna pustka, której nie wypełni nikt i nic."


5. Pożegnanie zmarłego

Kończąc mowę pożegnalną, warto zwrócić się bezpośrednio do zmarłego:

"Kochany (imię zmarłego), odszedłeś zdecydowanie za wcześnie."
"Trudno jest mi pogodzić się z tym, że już nigdy nie zobaczę Twojego pięknego uśmiechu, ale wiedz, że na zawsze będziesz obecny w moim sercu." 

Dziękuję.


Dostarczymy na pogrzeb


Cytaty o śmierci do mowy pożegnalnej


Oto kilka cytatów, które w naszej opinii spiszą się pięknie w mowie pogrzebowej:

 1. „Nie pytam Cię, Boże, dlaczego Go zabrałeś, lecz dziękuję za to, że nam Go dałeś”.
  (Autor nieznany)
 2. „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd Pamięcią im się płaci”. (W. Szymborska)
 3. "Jeżeli śmierć bliskich czegoś nas uczy, to przede wszystkim tego, że na świecie nie liczy się nic poza miłością" (Santa Montefiore)


Zasady wygłaszania laudacji pogrzebowych


Czyli jak nie popełnić gafy podczas wygłaszania mowy pogrzebowej:

1. Nie mówimy źle o zmarłym, skupiamy się na tym, co było dobre
2. Nie oznacza to, że mowa ma być przesadna, przekoloryzowana i nieszczera lub zawierać błędne informacje
3. Unikamy upubliczniania krępujących i prywatnych informacji – nie tylko o zmarłym, ale o związanych z nim osobach

Ostatnie pożegnanie zmarłego — przykłady


Oto kilka przykładów gotowych wzorów ostatniego pożegnania na przykładzie mów pożegnalnych dla zmarłej mamy oraz brata.


Ostatnie pożegnanie zmarłej mamy — przykład 1


Chciałbym serdecznie przywitać i podziękować wszystkim za przybycie na pogrzeb naszej najdroższej mamy, babci, siostry, przyjaciółki.

Była najlepszą nauczycielką życia, najlepszą mamą i najlepszą przyjaciółką. Potrafiła nas wysłuchać, wspomóc, pocieszyć, a kiedy trzeba było także odpowiednio zganić, na przykład wtedy gdy przyłapani zostaliśmy w wymykaniu się nocą przez okienko piwniczne...

Mama była wspaniałą osobą. To ona nauczyła nas miłości i szacunku. To ona nauczyła nas dzielić się dobrem i pokazała, co jest w życiu ważne. Ona była przy nas gdy upadaliśmy, a na rozstaju dróg była naszym najmądrzejszym drogowskazem. Na mamie, zawsze mogliśmy polegać, a jej ciepłe ramiona koiły każdy ból. Pomimo przeciwności losu, to dzięki niej nasz dom był zawsze pełen ciepła, szacunku i zrozumienia.
 
Mamo, jesteś naszym wzorem do naśladowania. Mamy nadzieję, że to, co nam przekazałaś
pozwoli nam być lepszymi rodzicami dla naszych dzieci.
Dziękuję Ci za wspaniałe i szczęśliwe dzieciństwo, które zaowocowało szczęśliwą dorosłością. Dziękuję Ci za wszystko. Wiedz, że na zawsze zostaniesz w sercu moim oraz moich dzieci. Wiedz, że nigdy o Tobie nie zapomnimy.

Dziękuję. Ostatnie pożegnanie brata — przykład 2

Kochana rodzino, drodzy przyjaciele. Dziękuję Wam serdecznie za przybycie na pogrzeb (imię zmarłego). Nasz kochany (imię zmarłego) byłby bardzo szczęśliwy, gdyby mógł Was wszystkich teraz zobaczyć.

Bardzo trudno jest mi wypowiadać te słowa. Tak trudno, jak przyjąć do wiadomości stratę (imię zmarłego). Realizacja, że już nigdy nie zagramy razem w piłkę, nie pokłócimy się po raz setny na temat ananasa na pizzy hawajskiej, nie podzielimy się opłatkiem przy świątecznym stole, sprawia mi ogromny i nieopisany ból.

Bardzo będzie nam wszystkim brakowało (imię zmarłego) oraz jego zaraźliwego śmiechu. Z nim, wszystko było lepsze. Swoim pozytywnym usposobieniem dodawał on otuchy wszystkim wokół i sprawiał, że zły dzień stawał się lepszy, piękniejszy, weselszy. Był człowiekiem o wielkim sercu, nigdy nikomu nie odmówił pomocy, nigdy nie zabrakło mu czasu, by nas wysłuchać.
Był niezwykłym człowiekiem, najwspanialszym synem, mężem, wujkiem, przyjacielem i bratem, o jakiego mogła prosić młodsza siostra.

Kochany braciszku, odszedłeś zdecydowanie zbyt szybko. Wiedz, że zawsze będę Cię nosić w swoim sercu. Kochamy Cię i tęsknimy.

Dziękuję.

Bukiety na pogrzebOstatnie pożegnanie, a emocje i trema przed publicznymi wystąpieniami


Wystąpienia publiczne mogą sprawiać problem wielu osobom. Warto jednak przełamać strach, bowiem nie robiąc tego, możemy pożałować tego kroku w przyszłości.

W przypadku tremy i blokady pomóc może nam pamiętanie o tym, że:

• Spisanie mowy na kartce pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu.
• Mowa pożegnalna może być istotnym elementem pozwalającym nam pożegnać się z bliskim duchowo
• Mowa pożegnalna to krok poza strefę komfortu, a każdy krok poza strefę komfortu sprawia, że jest ona większa

• Nie będzie problemem, jeśli podczas przemowy uronisz łzę lub załamie Ci się głos
• Jeśli jednak naprawdę odczuwasz, że nie jesteś w stanie wypowiedzieć publicznie laudacji, spisz ją na kartce i poproś o pomoc kogoś innego

Jak długa powinna być mowa pożegnalna?

Zależy to od naszej więzi ze zmarłym, jednak mowa pożegnalna nie powinna być długa ani monotonna. Ostatnie pożegnanie w wykonaniu najbliższych osób (partnera, dzieci) powinno być dłuższe, niż osób, z którymi łączyły go stosunki np. profesjonalne.

Jaka jest różnica między mową pogrzebową a laudacją?

Laudacja to mowa pochwalna obrazująca zalety jakiejś osoby, stosowana jako mowa okolicznościowa. Słowo to pochodzi od łacińskiego "laudare" – chwalić. Laudacje po angielsku to "eulogy".

Najczęściej spotykaną formą laudacji jest "laudatio funebris", czyli mowa pożegnalna wygłaszana o zmarłym podczas jego pogrzebu.


Powiązane:// Forces channel selection