Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, by złożyć hołd zmarłemu?

 

 

Śmierć bliskiego nam człowieka to zawsze traumatyczne przeżycie. Pogrążeni w żałobie pragniemy oddać zmarłemu hołd, uczcić jego życie. Okazją do tego jest uroczystość pogrzebowa, na której rodzina, przyjaciele i znajomi spotykają się, by wspominać człowieka, który odszedł. Tradycją pogrzebową jest przynoszenie w hołdzie zmarłemu kwiatów. Wiele osób zastanawia się, jaką wiązankę wybrać, by pasowała do tego szczególnego dnia, oddawała ducha żałoby i, jednocześnie, była symbolem naszej pamięci i smutku, w którym jesteśmy pogrążeni. Oto kilka propozycji.

Wiązanki na pogrzeb

Zamów kwiaty

Rodzaje kompozycji kwietnych na pogrzeb. Wieniec czy wiązanka?


Pierwszym pytaniem, które zadają sobie bliscy zmarłego, jest to, jaki rodzaj bukietu wybrać. Najczęściej dokonujemy wyboru pomiędzy wiązanką i wieńcem. Najbardziej okazałą formą okazania szacunku zmarłemu jest wieniec pogrzebowy. Kwiaty mocuje się tutaj do specjalnego, roślinnego podkładu ułożonego w różne kształty – najczęściej jest to okrąg. Całość zwieńczona jest wstążką ze słowami pożegnania, często z podpisem osoby lub osób, które wieniec składają na grobie. Imponujący wieniec może prezentować się naprawdę pięknie. Warto jednak zaznaczyć, że to najbardziej kosztowna forma kwiatowego pożegnania zmarłego. Koszt wieńca – w zależności od wielkości i kwiatów użytych do jego wykonania – może wynosić nawet kilkaset złotych. Najdroższe są nietypowe kompozycje, np. takie w kształcie serca z gęsto utkanych, różnorodnych kwiatów.


Wiele osób decyduje się również uczcić zmarłego wiązanką. To nieco mniejsza forma wieńca, najczęściej przynoszoną przez dalszą rodzinę i przyjaciół. Tutaj również do kwiatów dołącza się wstążkę z pożegnaniem i podpisem osób, które ją wręczają. Wiązanka najczęściej składa się z kilkunastu kwiatów, jej koszt jest niższy niż cena okazałego wieńca – waha się pomiędzy 50 a 200 zł.

W zależności od stopnia zażyłości ze zmarłym, relacji, które nas łączyły i naszych możliwości finansowych możemy decydować się na różne formy kwietnych pożegnań. Kwiaty są symbolem pamięci i szacunku – niezależnie od tego, na jaki rodzaj bukietu się zdecydujemy, istotna jest intencja, która za nim stoi. Na pogrzebie sprawdzają się również pojedyncze kwiaty, niewielkie bukiety i wiązanki.

Wieńce i wiązanki pogrzebowe
 

Kwiaty na pogrzeb

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną formę ułożenia kwiatów, przyjdzie czas na wybór samych roślin. Jest kilka rodzajów kwiatów, które zgodnie z tradycją sprawdzają się na pogrzebach najlepiej. Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

 
Mieczyki

imponujące, piękne i eleganckie mieczyki doskonale sprawdzają się w okazałych kompozycjach kwietnych. Są bardzo wysokie, dzięki czemu dają florystom dużo możliwości aranżacji. Wplatane do wieńców stanowią piękną podstawę pogrzebowych bukietów. Występują w kilkunastu różnych kolorach, będąc uniwersalnym i bardzo szykownym wyborem dla bliskiej nam zmarłej osoby.

 
Róże

to kwiaty, które sprawdzają się wszędzie. W zależności od okazji możemy wybierać różne kolory pięknych róż, by uczcić jakieś święto lub obdarować ukochaną osobę. Na pogrzebach widywane są zarówno białe, jak i czerwone róże. Wszystkie one są symbolem głębokiego szacunku i wielkiej miłości. Doskonale sprawdzają się zarówno w wieńcach, jak i jako pojedyncze kwiaty.

 
Chryzantemy

złociste chryzantemy stały się symbolem celebracji pogrzebowej w całym kraju. Kojarzą nam się jednoznacznie z grobami, często widujemy je na cmentarzach przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Symbolizują smutek, rozpacz i żałobę, będąc jednym z najpopularniejszych kwiatów wybieranych na pogrzeby.

 
Goździki

bardzo trwałe i uniwersalne, świetnie sprawdzą się na pogrzebie. Niezależnie od pory roku będą w stanie długo przetrwać na grobie. Wykorzystuje się je jako uzupełnienie innych kwiatów lub jako element samodzielnej, goździkowej kompozycji.

 
Gerbery

delikatne i subtelne gerbery to bardzo dobry wybór do wiązanki pogrzebowej. Dzięki temu, że występują w wielu różnych kolorach, możemy z powodzeniem wykorzystać je w naszych kwietnych kompozycjach.

 
Lilie i kalie

niewinność, tęsknota, smutek – oto symbolika lilii i kalii. Te imponujące, piękne kwiaty doskonale sprawdzą się na pogrzebach, którym dodają uroczystego charakteru. Są jednocześnie delikatne i niezwykle szykowne.

 

Niezależnie od tego, jakie kwiaty wybierzemy, pamiętajmy, że są one jedynie symbolem. Czy to imponujący, ogromny wieniec, czy skromniejszy bukiet lub pojedyncza róża – wszystkie one sprawdzą się równie dobrze. Tym, co naprawdę się liczy, jest nasza pamięć, gest, który wykonujemy w stronę zmarłego i jego najbliższych.

// Forces channel selection