Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać? Rodzaj, kolor, symbolika

Przynoszenie w hołdzie zmarłemu kwiatów pogrzebowych jest jedną z najpopularniejszych tradycji. Wiele osób zastanawia się, jaką wiązankę wybrać, by pasowała do tego szczególnego dnia, oddawała ducha żałoby i jednocześnie była symbolem naszej pamięci i wsparcia. Oto 3 wskazówki, jakie pomogą Wam wybrać najbardziej odpowiednie kwiaty na ostatnie pożegnanie:

1. JAKIE KWIATY?    2. JAKI KOLOR I SYMBOLIKA?   3. JAKI FORMAT KOMPOZYCJI?

1. Jakie kwiaty na pogrzeb?

Jakie kwiaty na wieniec pogrzebowy polecamy? Rodzaje kwiatów, które zgodnie z tradycją sprawdzą się na pogrzebach najlepiej, to:
Mieczyki

Imponujące, piękne i eleganckie mieczyki doskonale sprawdzają się w okazałych kompozycjach pogrzebowych. Są bardzo wysokie, dzięki czemu dają florystom dużo możliwości aranżacji. Wplatane do wieńców stanowią piękną podstawę pogrzebowych bukietów. Występują w kilkunastu różnych kolorach, będąc uniwersalnym i bardzo szykownym wyborem dla bliskiej nam zmarłej osoby.

Róże

Róże na pogrzebie? Tak, róże to kwiaty, które sprawdzają się wszędzie. W zależności od tego, kogo chcemy pożegnać, możemy wybierać różne kolory róż. Jakie róże na pogrzeb polecamy? Na pogrzebach widywane są zarówno białe, różowe, kremowe jak i czerwone róże. Róże doskonale sprawdzają się zarówno w wieńcach, wiązankach, jak i jako pojedyncze kwiaty.

Chryzantemy

Złociste chryzantemy stały się symbolem celebracji pogrzebowej w całym kraju. Kojarzą nam się jednoznacznie z grobami, często widujemy je na cmentarzach przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Symbolizują smutek, rozpacz i żałobę, będąc jednym z najpopularniejszych kwiatów wybieranych na pogrzeby.

Goździki

Bardzo trwałe i uniwersalne, świetnie sprawdzą się na pogrzebie. Niezależnie od pory roku będą w stanie długo przetrwać na grobie. Wykorzystuje się je jako uzupełnienie innych kwiatów lub jako element goździkowej kompozycji.

Gerbery

Delikatne i subtelne gerbery to bardzo dobry wybór do wiązanki pogrzebowej. Dzięki temu, że występują w wielu różnych kolorach, możemy z powodzeniem wykorzystać je w naszych kwietnych kompozycjach.

Lilie i kalie

Te kwiaty pogrzebowe symbolizują niewinność, tęsknotę, smutek. Kalie i lilie na pogrzebie dodają uroczystego charakteru. Są jednocześnie delikatne i niezwykle szykowne.

Jakie kwiaty na wieniec pogrzebowy zimą?

Jesienią i zimą warto sięgnąć po wiązanki z najtrwalszych kwiatów. Istnieje kilka gatunków roślin, które floryści szczególnie chętnie wykorzystują w tworzeniu wieńców pogrzebowych zimą. Najtrwalsze kwiaty do wiązanek pogrzebowych to:

1. Goździki
2. Chryzantemy i hortensje
3. Róże
4. Gerbery 

Te najtrwalsze kwiaty na zimowe pogrzeby znajdują się na przykład w wiązankach:Czy wypada przynieść kwiaty sztuczne na pogrzeb?

Kiedy jesienią oraz zimą temperatura spada poniżej 0 i chcemy, żeby kwiaty przetrwały nieco dłużej. Czy wypada przynieść na pogrzeb kwiaty sztuczne? O ile kwiaty sztuczne są dozwolone i popularne w stroikach cmentarnych, nie są odpowiednie na pogrzeb. Przyjęło się, że to żywe kwiaty są wyrazem głębokiego szacunku, a ich ulotność symbolizuje kruchość życia. Z tego powodu, większość osób uważa je za niestosowne.

Kwiaty żałobne w Polsce

Najpopularniejsze kwiaty żałobne w Polsce to lilie, kalie, chryzantemy oraz anturium. Zwłaszcza te ostatnie związane są z pogrzebami tak mocno, iż nie są używane w innych rodzajach kompozycji. Pozostałe kwiaty, takie jak lilie, goździki czy róże są bardziej uniwersalne.


2. Jaki kolor kwiatów na pogrzebie?


Wiele osób wybierając kwiaty na wieniec pogrzebowy, nie wie, które kolory będą na tę okazję najodpowiedniejsze. Wybór koloru kwiatów stanowi często indywidualną sprawę, warto jednak pamiętać o ich znaczeniu. 

Białe kwiaty pogrzebowe

Białe kwiaty na pogrzeb są wyrazem pokoju, szacunku oraz czystości. Białe i kremowe kwiaty, np. białe róże wybierane są zwłaszcza na pogrzeby ludzi młodych oraz dzieci, symbolizując ich niewinność oraz zbyt szybkie odejście. Białe kwiaty żałobne to także symbol spokoju, kolor kojący i dający nadzieję.

Jakie białe kompozycje pogrzebowe polecamy:

Czerwone kwiaty pogrzebowe

Wieńce w tonacji czerwonej czy szkarłatnej, są wyrazem głębokiej miłości. Czerwone kwiaty pogrzebowe użyte są często w formach wieńca i polecane są dla najbliższych zmarłej osoby: dzieci, wnuków, partnera.

Fioletowe kwiaty pogrzebowe

Fioletowe kwiaty pogrzebowe oznaczają żałobę. Ten kolor jest bardzo popularny w różnego rodzaju wiązankach żałobnych:

Żółte kwiaty pogrzebowe

Żółte kwiaty w wieńcu symbolizują mocne więzi, przywiązanie, melancholię, smutek.Dobór odpowiedniego koloru również powinien zależeć od stopnia zażyłości oraz rodzaju relacji, który mieliśmy ze zmarłym. Jeśli osoba zmarła była nam bardzo bliska, wtedy możemy zdecydować się na bardziej odważne kolory. Znając dobrze osobę, z którą się żegnamy, możemy pozwolić sobie na wybór dowolnych kwiatów w dowolnym kolorze, jeśli były to np. ulubione kwiaty osoby zmarłej.


3. Format kompozycji – Wieniec, bukiet czy wiązanka na pogrzeb?

Poza rodzajem kwiatów i kolorem musimy także zdecydować się na format kompozycji. Najczęściej dokonujemy wyboru pomiędzy mniejszą wiązanką/bukietem i większym wieńcem.

 

Wieńce

Wieniec to największa forma bukietu, na którą możemy się zdecydować. Zazwyczaj ma kształt owalu, okręgu, ale również można spotkać wieńce pogrzebowe w kształcie serca. Jest to kwiatowa kompozycja umieszczona na podkładzie. Do wieńców dołączone są prawie zawsze ozdobne szarfy lub taśmy. Ponieważ wieńce często są sporych rozmiarów, na samym początku uroczystości można je przekazać firmie zajmującej się organizacją pogrzebu. Wieńce zazwyczaj wybieramy, kiedy żegnamy się z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami lub partnerem. Są wyrazem bliskości i zażyłości.

Warto jednak zaznaczyć, że to najbardziej kosztowna forma kwiatowego pożegnania zmarłego. Koszt wieńca – w zależności od wielkości i kwiatów użytych do jego wykonania – może wynosić nawet kilkaset złotych. Najdroższe są nietypowe kompozycje, np. takie w kształcie serca z gęsto utkanych, różnorodnych kwiatów.

Wybierz wieniec pogrzebowy jeśli:

- Pragniesz pożegnać ważną i bliską Ci osobę, należysz do grona najbliższych mu osób. To najbliżsi zmarłego zamawiają największe wieńce oraz dekoracje trumny.
- Masz wystarczający budżet, lub kupujesz kompozycję wspólnie ze współpracownikami, rodzeństwem etc.
- Waga i rozmiar wieńca nie sprawi Ci problemu
- Składasz zamówienie z wyprzedzeniem. Wykonanie wieńca jest bardziej czasochłonne niż wykonanie wiązanek

 

Wiązanki i bukiety pogrzebowe

Wiele osób decyduje się również uczcić zmarłego wiązanką. To nieco mniejsza forma kompozycji pogrzebowej, najczęściej przynoszona na ceremonię pogrzebową przez dalszą rodzinę, sąsiadów, znajomych rodziny. Tutaj również do kwiatów dołącza się wstążkę z pożegnaniem i podpisem osób, które ją wręczają.

Wiązanka najczęściej składa się z kilkunastu kwiatów, jej koszt jest niższy niż cena okazałego wieńca – waha się pomiędzy 100 a 250 zł.

Wybierz wiązankę lub bukiet jeśli:

- Jest to wiązanka na pogrzeb dalszych osób: znajomych z pracy, dalszych krewnych, sąsiadów etc.
- Nie znałeś osoby zmarłej dobrze i uczestniczysz w pogrzebie, by wesprzeć pogrążonych w żałobie bliskich
 
- Masz mniejszy budżet lub nie kupujesz kompozycji wspólnie ze współpracownikami, rodzeństwem etc.
- Pogrzeb jest już za chwilę i składasz zamówienie na ostatni moment. Florysta może nie być w stanie przygotować i dostarczyć skomplikowanego wieńca jeśli ma na to mniej niż 2 godziny
- Twoje zdrowie nie pozwala Ci na przyniesienie dużej i ciężkiej kompozycji

Kwiaty na pogrzebie z urna

Na pogrzeby, w których zamiast trumny wystawiona będzie urna z prochami, kompozycje kwiatowe mogą mieć formę dekoracji urny lub wianka. Wianek, w który wstawiona będzie urna, zwykle zorganizują najbliżsi zmarłego. Pozostałe osoby mogą przynieść inne wiązanki, zwykle pogrzebowe bukiety małego rozmiaru.
Bez względu na to, czy wybierzesz wieniec, czy wiązankę na pogrzeb, dopełnij kompozycję dodając do niej szarfę ze słowami ostatniego pożegnania. Przykłady takich dedykacji (po polsku oraz w innych językach) znajdziesz na liście:

Wybierz i zamów kwiaty na pogrzeb

Niezależnie od tego, jakie kwiaty wybierzemy, pamiętajmy, że są one jedynie symbolem. Czy to imponujący, ogromny wieniec, czy skromniejszy bukiet lub pojedyncza róża – wszystkie one sprawdzą się równie dobrze. Tym, co naprawdę się liczy, jest nasza pamięć, gest, który wykonujemy w stronę zmarłego i jego najbliższych.

Zamów kwiaty na pogrzeb


Powiązane:

// Forces channel selection