Palmy pogrzebowe i ich miejsce w polskiej tradycji

 


Obrzędy pogrzebowe zajmują ważne miejsce w kulturze, nie tylko w Polsce, ale także
w wielu innych krajach na całym świecie. Towarzyszące im zwyczaje mają symboliczny wymiar i są głęboko zakorzenione w tradycji. Warto poznawać ich znaczenie, przede wszystkim po to, by w pełni oddać szacunek zmarłemu. Jakie znaczenie w naszej kulturze mają wieńce i palmy pogrzebowe?   

Kolekcja wiązanek na pogrzeb

Zamów kwiaty
Kwiaty – uniwersalny symbol

Kwiaty i roślinne ozdoby to uniwersalny symbol towarzyszący wielu różnym okolicznościom od zarania dziejów. Zwyczaj obdarowywania się nimi istniał już w starożytności – w Egipcie, Indiach, Japonii oraz Mezopotamii. Umieszczało się je również w grobowcach – miały towarzyszyć w zaświatach tym, którzy odeszli do wieczności.

Kwietne ozdoby obecne są również w polskiej tradycji pogrzebowej. Na Lubelszczyźnie zmarłym dziewczętom do rąk wkładano kwiaty oraz wianek. Z kolei pod głowę zmarłej osoby wkładano święcone zioła, takie jak lebioda.

Wieńce służyły także do dekorowania trumny oraz miejsca pochówku. Bukiety ułożone przy zmarłym musiały zostać przeniesione na cmentarz razem z nim – symbolizowały w ten sposób wyniesienie śmierci z domu i uniemożliwienie jej powrotu (należało tak zrobić nawet w sytuacji, gdy jeden z kwiatów oderwał się od bukietu). Roślinami i ziołami obsadzano również groby, w tym wypadku nie można było ich jednak zrywać, a czasem zakazywano również wąchania – była to bowiem własność zmarłego.

Wieńce i palmy pogrzebowe stosuje się w obrzędach religijnych. Zgodnie np. z tradycją rzymskokatolicką odpowiedni bukiet powinien być ponury – właściwe będą białe róże, goździki lub lilie.

Współczesne dekoracje pogrzebowe

Obecnie dobór dekoracji pogrzebowych zależy przede wszystkim od kwestii indywidualnych upodobań. Istnieje kilka różnych rodzajów ozdób, które można stosować w zależności od okazji. Tradycyjnym elementem wystroju takiej uroczystości są oczywiście wiązanki oraz palmy pogrzebowe. To bukiety kwiatów wykonane na kształt łzy lub owalu, udekorowane żałobnymi wstęgami. Wiązankę pogrzebową najczęściej składa rodzina oraz bliscy znajomi zmarłego. Wśród innych popularnych dekoracji pogrzebowych są wieńce – najczęściej mają formę wiązanki, posiadają jednak dodatkowy zestaw nóżek, dzięki czemu można postawić je w pionie i tym samym lepiej wyeksponować. Tradycyjne, mniejsze bukiety przekazują zwykle dalsi znajomi oraz osoby niespokrewnione

 Powiązane:// Forces channel selection