Piękne kwiaty i wiązanki na cmentarz – jak je wybrać?

Zależy Ci na tym, by nagrobek bliskiej Ci osoby był zadbany oraz pięknie udekorowany, nie tylko na Wszystkich Świętych? Szukasz pomysłów na wystrój pomnika i zastanawiasz się nad wyborem najlepszych kwiatów oraz wiązanek na cmentarz? Dziś przejrzymy i porównamy najpiękniejsze opcje.

Wybierając kwiaty na cmentarz, musisz rozważyć między innymi:

1. KWIATY SZTUCZNE CZY ŻYWE?
2. KWIATY CIĘTE CZY ROŚLINY?
3. JAKIE WIĄZANKI NAGROBNE?


Stroiki na cmentarz – kwiaty żywe czy sztuczne?


Pogrzeb to jedna z okazji, na które nie powinno się kupować sztucznych kwiatów. Przyjęło się, że na ostatnie pożegnanie wypada przynieść wyłącznie żywe kwiaty, które symbolizują przemijanie.

Zobacz post: Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Jeśli jednak poszukujemy wiązanki do dekoracji grobu, sztuczne kwiaty są jak najbardziej dozwolone. Największą ich zaletą jest trwałość, bez względu na pogodę. Sztuczne kwiaty nie więdną, więc jeśli są wykonane z dobrej jakości materiałów, będą piękną dekoracją nagrobka przez długi czas. To szczególne ważne jeżeli groby naszych bliskich zmarłych znajdują się daleko od miejsca naszego zamieszkania i nie możemy ich systematyczne pielęgnować.

Zobacz także: Opieka nad grobami na dystans

Kwiaty sztuczne mają też jednak swoje wady. Tanie kwiaty sztuczne nie zawsze prezentować się będą elegancko, a dobrej jakości kwiaty sztuczne będą niekoniecznie tańsze niż żywe. Wiele kwiaciarni nie ma w sprzedaży stroików cmentarnych z kwiatów sztucznych, ze względu na ich mniej estetyczny wygląd.

Kwiaty cięte, czy rośliny?

Jeśli już zdecydowaliśmy, że nie chcemy dekorować nagrobka kwiatami sztucznymi, musimy zdecydować jakie kwiaty na cmentarz preferujemy: cięte czy doniczkowe. Kwiaty żywe na cmentarz mogą mieć bowiem formę pięknej, żywej wiązanki na cmentarz lub żywej rośliny w ziemi.

Jakie rośliny i kwiaty na cmentarz?

Kwiaty doniczkowe na nagrobku to dobry kompromis między trwałością i eleganckim wyglądem. Najbardziej polecane kwiaty na cmentarz to chryzantemy, wrzosy, astry bylinowe, pelargonie, begonie, kapusta ozdobna. Bestsellerem w Polsce są zwłaszcza chryzantemy. Dostępne są one w wielu kolorach, a w okresie Wszystkich Świętych raczej nie ma kwiaciarni, która nie miałaby tych kwiatów w ofercie.

 

Jakie chryzantemy na grób
Fioletowe chryzantemy

 

Wrzosy na gróbFioletowe wrzosy


Zarówno chryzantemy jak i wrzosy są bardzo wytrzymałe, dlatego stanowią cechę charakterystyczną jesiennych kreacji grobowych. Na cmentarz, który odwiedzamy rzadko, warto wybrać rośliny odporne na suszę i mrozy.

Jakie kwiaty cięte na cmentarz?


Jeśli często odwiedzamy grób bliskiej osoby, możemy też postawić na kwiaty cięte i najpiękniejsze wiązanki na cmentarz na żywym podkładzie. Wybierając kwiaty cięte, najlepiej jest wybierać trwałe kwiaty cięte, takie jak: chryzantemy, goździki, róże, gerbery. 

 

Żółte chryzantemy na grób
Żółte chryzantemy

 

Góździki na gróbCzerwone goździki

 

Róże na grób
Czerwone róże

 

Gerbery na gróbBiałe gerbery

Wiele osób wybiera też wysokie i eleganckie mieczyki, które potrafią wytrzymać w wazonie cmentarnym nawet do 2 tygodni. Pamiętaj też, by upewnić się, czy na nagrobku jest już wazon, w który wstawić będzie można kwiaty cięte.

Jeśli decydujemy się na żywe wiązanki na cmentarz, i wiązanki na cmentarz na żywym podkładzie, warto zastanowić się, jaki format powinny mieć nasze kompozycje. 

Jakie żywe wiązanki na cmentarz?


Najpiękniejsze wiązanki na cmentarz na żywym podkładzie mogą mieć format wieńca, wiązanki, serca, lub bukietu na cmentarz.

Wianki i wieńce na grób

Wiązanki nagrobne

Jaka wiązanka na grób i cmentarz?
Najpiękniejsze wiązanki na cmentarz

Wiązanki pogrzebowe to kompozycje kwiatowe, które mają takie samo zastosowanie wieńce. Pierwszą zauważalną różnicą jest jednak ich wielkość – wiązanki są dużo mniejsze i poręczniejsze. Kształtem przypominają ułożony na płasko bukiet i dzięki tej konstrukcji możemy położyć je nie tylko na miejscu pochówku lub na płycie nagrobnej, ale też wstawić do wazonów, które są coraz częściej elementem każdego nagrobka. Jedną z największych zalet wiązanek jest ich uniwersalność i to, że floryści z lokalnych kwiaciarń Euroflorist mogą ułoży je z praktycznie z wszystkich żywych kwiatów. Oznacza to, że do ich przygotowania możemy użyć znacznie większego asortymentu kwiatów, niż tylko popularnych róż, gerber czy chryzantem. Klienci chętnie sięgają po wiązanki na cmentarz z żywych kwiatów, ponieważ powszechnie uważa się je za o wiele bardziej eleganckie, niż te wykonane z kwiatów sztucznych.

 

Wiązanki na cmentarz – na żywym podkładzie czy sztucznym?

Wybór wiązanki na cmentarz to nie tylko wybór kwiatów. Równie ważną kwestią jest dobór podkładu, na którym wykonana jest wiązanka. Podkład wiązanki nie tylko podtrzymuje całą kompozycję, ale również wyznacza jej kształt i stylistykę. Rozwiązaniem, po które najczęściej sięgają klienci, są wiązanki pogrzebowe na świerku, wykonane ze świeżych kwiatów. Iglaste gałęzie są bowiem pięknym i eleganckim podłożem, na którym znakomicie prezentują się kwiaty.

Inną opcją jest wiązanka pogrzebowa na florecie. Oznacza to, że kwiaty wykorzystane do takie kompozycji układa się na gąbce florystycznej wypełnionej wodą, dzięki czemu kwiaty zachowują swoją świeżość znacznie dłużej. Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie jeśli czeka nas długa podróż autem.

Tak jak na początku wspomnieliśmy, wiązanki na cmentarz dzięki swojej uniwersalności dają możliwość wielu aranżacji. Oprócz najpopularniejszego rozwiązania, czyli położenia jej na nagrobku, można je także wstawić do wazonu lub ułożyć w doniczce. Wiązanki ułożone w wazonie to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu kwiaty będą miały ciągły dostęp do wody, a w rezultacie przez dłuższy czas zachowają swoją świeżość. Drugą, równie dobrą opcją, są kompozycje w doniczce. Do ich przygotowania wykorzystuje się popularną gąbkę florystyczną, którą nasącza się wodą, a w rezultacie czego kwiaty również mają zagwarantowany dostęp do świeżej wody i dłużej będą wyglądać świeżo. Cena wyżej opisanych rozwiązań jest zbliżona do ceny przeciętnej wiązanki.


Wiązanki pogrzebowe do urny


A  co jeśli przyszło nam zamiast tradycyjnej wiązanki cmentarnej, wybrać wiązankę do urny? W takim przypadku zalecamy wybór kompozycji, które będą przypominały formą raczej dekorację, niż tradycyjną wiązankę. Może być to mały wianek rzymski, w środku którego będzie umieszczona urna lub oplatająca ją dekoracja z kwiatów, gałązek i innych materiałów dekoracyjnych. Floryści proponują również bardzo delikatne dekoracje w postaci pojedynczych kwiatów przymocowanych do wieczka.

Powiązane:

 

// Forces channel selection