Jakie kwiaty na wieniec pogrzebowy wybrać? Poznaj nasze propozycje

 


Pogrzeb to jedna z najtrudniejszych uroczystości, w jakich przychodzi nam uczestniczyć w całym naszym życiu. Szczególnie jeśli ceremonia dotyczy pożegnania z rodzicami, dziadkami, przyjacielem bądź partnerem. Wszystkie pożegnania są trudne, a pogrzeb to moment bolesny i jednocześnie bardzo symboliczny. Podobnie jak przy innych uroczystościach, również na pogrzebie w wyrazie szacunku składamy na grobie zmarłego kwiaty. Jednak jakie kwiaty wybrać na pogrzeb, aby były odpowiednie?

Kolekcja kwiatów na pogrzeb

Zamów kwiaty

Symboliczna moc kwiatów

Ludzie obdarowują się kwiatami od zarania dziejów. Pierwsze ślady tego rytuału odnaleziono w prehistorycznych wykopaliskach, gdzie przy odkopywanych ciałach znajdywano szczątki kwiatów. W starożytności odpowiednie gatunki kwiatów były przypisywane konkretnym bogom, a w geście poddania i szacunku składano je w świątyniach oraz na ołtarzach. Około roku 1700 król Szwecji Karol II wykorzystywał bukiety kwiatów do kodowania tajnych wiadomości. Natomiast w czasach wiktoriańskich popularne były książki opisujące znaczenie kwiatów oraz sztukę układania bukietów, które miały wyrażać myśli, uczucia, zamiary.
Nic więc dziwnego, że w obecnych czasach kwiaty również towarzyszą nam w takich okolicznościach jak urodziny, imieniny, śluby oraz pogrzeby. Są pięknym i szlachetnym wyrazem naszych uczuć oraz pomagają celebrować podniosły charakter danej chwili. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest: jakie kwiaty będą odpowiednie na pogrzeb? To zagadnienie przysparza wiele wątpliwości, ponieważ dotyczy wyjątkowo delikatnej sytuacji wymagającej szczególnego taktu.

 

 

Gatunki kwiatów – które wybrać? 

Wieniec pogrzebowy to najbardziej okazała kompozycja przygotowywana na pogrzeby. Zazwyczaj wybieramy ją, jeśli ceremonia pożegnania dotyczy bliskich nam osób. Wieniec składa się z wielu kwiatów, które mocuje się na specjalnym podkładzie. Wieńce mogą mieć obecnie różne kształty, koła, owalu, a także serca. W rośliny zazwyczaj wpleciona jest szeroka wstążka lub szarfa z widniejącymi na niej słowami ostatniego pożegnania. Wybór kwiatów nie jest prosty i stanowi bardzo indywidualną sprawę. Istnieje jednak kilka gatunków roślin, które floryści szczególnie chętnie wykorzystują w tworzeniu wieńców pogrzebowych. 

  • Goździki – te drobne delikatne kwiaty są dobrym wyborem ze względu na różnorodność kolorystyczną oraz dużą trwałość. Mogą zostać wykorzystane zarówno do uzupełnienia kompozycji, jak i stanowić główną jej część.

  • Lilie i kalie – symbolizują współczucie, czystość oraz niewinność. To bardzo okazałe i piękne kwiaty, które dodają kompozycji stylu i elegancji.

  • Chryzantemy i hortensje – to kwiaty, które najczęściej kojarzymy z pogrzebami oraz Dniem Wszystkich Świętych. Nic więc dziwnego, że są symbolem smutku, rozpaczy oraz pożegnania.

  • Mieczyki – to piękne i oryginalne w swoim wyglądzie kwiaty, które doskonale dopełniają pogrzebowe wieńce oraz wiązanki.

  • Róże – to jedne z najszlachetniejszych kwiatów. Chętnie obdarowujemy nimi bliskich przy różnych okazjach. Wyrażają szacunek i miłość, dlatego równie często są umieszczane w kompozycjach, jak i składane samodzielnie.

  • Gerbery – symbolizują najwyższy wyraz szacunku, uznania oraz są przesłaniem piękna. Te wyjątkowe kwiaty doskonale sprawdzają się w wieńcach oraz wiązankach samodzielnie lub w połączeniu z innymi kwiatami

 

Jednak jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej na wieniec pogrzebowy zimą? Wiosną oraz latem wybór sztucznych kwiatów nie jest najlepszym pomysłem. Żywe kwiaty są wyrazem głębokiego szacunku, a ich ulotność symbolizuje kruchość życia. Kiedy jednak jesienią oraz zimą temperatura spada poniżej 0 i chcemy, żeby kwiaty przetrwały nieco dłużej, dozwolone jest kupno sztucznych kwiatów na wieniec. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać te dobrej jakości, które swoim wykonaniem oraz wyglądem nie będą odbiegać od tych prawdziwych. Niemniej jednak, bez względu na porę roku oraz pogodę, w dobrym guście jest wybór naturalnych roślin.


Intencje zaklęte w kolorach

Wiele osób wybierając kwiaty na wieniec pogrzebowy, nie wie, które kolory będą na tę okazję najodpowiedniejsze. Kolory kwiatów mają swoje ukryte znaczenia i zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, warto wiedzieć, co kulturowo symbolizuje dana barwa.

 

Wieniec z białych kwiatów

Białe oraz jasne, pastelowe kwiaty – są wyrazem pokoju, szacunku oraz czystości

 

Wieniec z żółtych kwiatów

Żółte kwiaty w wieńcu symbolizują mocne więzi oraz przywiązanie

 

Czerwienie oraz szkarłaty

Wieńce w tonacji czerwonej czy szkarłatnej, są wyrazem głębokiej miłości oraz przywiązania

 

Dobór odpowiedniego koloru również powinien zależeć od stopnia zażyłości oraz rodzaju relacji, który mieliśmy ze zmarłym. Jeśli osoba zmarła była nam bardzo bliska, wtedy możemy zdecydować się na bardziej odważne kolory. Znając dobrze osobę, z którą się żegnamy, możemy pozwolić sobie na wybór dowolnych kwiatów w dowolnym kolorze, jeśli były to np. ulubione kwiaty osoby zmarłej.

 

// Forces channel selection