Raport Euroflorist: Czy wciąż świętujemy Dzień Kobiet w Polsce? 

Dzień Kobiet to globalne święto dedykowane promowaniu praw kobiet, równości płci, a także osiągnięć kobiet w różnych dziedzinach życia. Historia Dnia Kobiet sięga początków XX wieku i jest związana z walką o prawa kobiet i poprawę warunków pracy i życia. W Polsce, wielu osobom kojarzy się z okresem PRL — nie zawsze pozytywnie.

Co dziś myślą o tym święcie Polacy? Czy nadal świętujemy Dzień Kobiet?

Odpowiedź brzmi TAK, a przynajmniej tak podpowiadają nam dane wysyłki kwiatów na 8 marca 2023. 

Źródło: www.euroflorist.pl

Dzień Kobiet to wciąż jedna z najpopularniejszych kwiatowych okazji w Polsce, zaraz po urodzinach i majowym Dniu Matki. Ponad 7% zamówień wysłanych w 2023 w kwiaciarni internetowej Euroflorist Polska wysłano z okazji oznaczonej przez klientów jako "Dzień Kobiet".

W 2023 nasi klienci wysłali więcej kwiatów na Dzień Kobiet, niż na Walentynki, Dzień Babci, a nawet imieniny.

8 marca 2023 doręczyliśmy więcej bukietów, niż przez cały rok 2023 z powodu oznaczonego przez zamawiających jako "Kocham Cię". 

Bileciki przy kwiatach na 8 marca pełne są słów: duma, wdzięczność, siła, wzór, szczęście, cudowna, wspaniała, piękna, dziękuję itp. Kwiatami przekazujemy wiele wspaniałych emocji związanych z docenieniem kobiet i wdzięcznością, a dedykacjom daleko jest to wymuszonych życzeń składanych "bo tak wypada".

Co więcej, popularność wysyłek kwiatowych z okazji Dnia Kobiet wzrosła w ostatnich 10 latach. W 2023 aż 7.7% zamówień wysłano z okazji 8 marca. 10 lat temu, bukiety na Dzień Kobiet stanowiły tylko 2-2,5% wysłanych bukietów.

Źródło: www.euroflorist.pl


Znaczny wzrost popularności kwiatów z dostawą w Dniu Kobiet w ostatnich dwóch latach spowodowany był także migracją do Polski wielu kobiet z Ukrainy, gdzie Dzień Kobiet jest także bardzo popularnym świętem. W przeddzień 8 marca wzrasta znacznie zainteresowanie dostawą kwiatów do Polski wśród klientów, głównie młodych mężczyzn, z Ukrainy. 

Na długo nie zapomnimy 8 marca 2022 i otrzymywanych na Facebooku wiadomości, często pisanych przez automatycznego tłumacza „Jestem na froncie, chcę wysłać kwiaty dziewczynie, która jest teraz sama w Polsce, proszę o pomoc...”


Ile wydajemy średnio na kwiaty na Dzień Kobiet?

Polacy wysyłają najwięcej kwiatów na następujące okazje (w kolejności malejącej): Dzień Matki, Dzień Kobiet, Walentynki, Dzień Babci i Dziadka. Nie idzie to jednak w parze z tym, ile na daną okazję statystycznie wydajemy. Okazje, podczas których składamy zwykle tylko jedno zamówienie (tj. Walentynki) mają wyższą średnią wartość niż okazje, podczas których obdarowujemy więcej osób, tak jak jest to w przypadku Dnia Kobiet. Np. Średnia kwota wydana w Polsce w 2023 na Dzień Kobiet była o 25 zł niższa niż zamówienia na Walentynki. 

Więcej w raporcie: Które miasta w Polsce wydają najwięcej na kwiaty?

Kto wysyła najdroższe bukiety na Dzień Kobiet?

Warszawa, Wrocław i Poznań to trzy miasta, które wysłały najwięcej zamówień w ogólnopolskiej sieci dostawy kwiatów Euroflorist. Czy jednak idzie to parze ze średnią kwotą wydanej na kwiaty z dostawą w tych miastach? W Dniu Kobiet różnica między najwyższą a najniższą średnią wartością bukietu wzrosła do prawie 50 zł. Najdroższe bukiety na 8 marca wysłano w Bydgoszczy (+28,5 zł) a najtańsze w Lublinie (-20,1 zł).

Więcej w raporcie: Które miasta w Polsce wydają najwięcej na kwiaty?


Ciekawią Cię trendy z branży florystycznej i e-commerce?

Zachęcamy do zapisania się do naszej listy mailingowej dla wydawców i prasy. Kontaktom, które przekażą nam swój e-mail wysyłać będziemy najświeższe dane i raporty na temat trendów kwiatowych, sporządzone w przeddzień najważniejszych okazji.  Kontakt / Źródło danych

Źródłem przedstawionych danych jest działająca od ponad 25 lat na polskim rynku kwiaciarnia internetowa Euroflorist Polska. W razie wykorzystania danych w publikacjach prosimy zaznaczenie źródła:

Euroflorist Polska: www.euroflorist.pl 


Prośby o dodatkowe komentarze, dane oraz kod html do osadzenia infografik na stronach zewnętrznych prosimy kierować pod adres: [email protected].

Publikacje na LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/euroflorist-polska 
// Forces channel selection