Chryzantemy doniczkowe a ich uprawa i pielęgnacja

17 Wrzesień, 2014

Dziś o najbardziej popularnych jesiennych kwiatach – o chryzantemach. Wraz z florystami kwiaciarni Euroflorist chcemy dostarczyć Wam nie tylko dawkę niezbędnych informacji o tych niezwykłych kwiatach, ale i odczarować je na nowo. Pokażemy Wam nowe, niezwykle kolorowe oblicze chryzantemy i udowodnimy, że jest kwiatem uniwersalnym. Zapraszamy do lektury!

chryzantemy - odmiany

Pomimo wysiłków florystów i firm propagujących idee florystyki, chryzantemy większości wciąż kojarzą się z uroczystościami pogrzebowym i Świętem Zmarłych. Tymczasem w przedwojennej Polsce róże odmiany chryzantem były kwiatami wykorzystywanymi do komponowania bukietów ślubnych. Kult chryzantemy panuje także w Japonii. Co roku 9 września obchodzi się tam święto złocieni – dzień Gigku. Podczas obchodów tego dnia, cesarz przyznaje wybitnym obywatelom kraju Wielki Krzyż Orderu Chryzantem

Chryzantemy uprawa

Doniczkowe odmiany chryzantemy do prawidłowego wzrostu potrzebują miejsc widnych. Nie przesadzajmy jednak ze światłem – na pewno nie mogą być to ekspozycje bezpośrednie. Optymalną temperaturą będzie około 18 -20 stopni. Warto przy tym pamiętać, że temperaturach nieco chłodniejszych, chryzantemy będą kwitły dłużej.

chryzantema doniczkowa

Pielęgnacja chryzantemy to podstawa

Jedną z podstawowych kwestii pielęgnacyjnych jest podlewanie. W tej kwestii sprawdzi się najlepiej zasada umiaru. Utrzymywanie wilgotnego podłoża zapewni dobre warunki do wzrostu. Nie zaszkodzi też nawożenie. Najlepiej robić to co dwa tygodnie, preparatami przeznaczonymi do roślin kwitnących.

Chryzantemy doniczkowe – rozmnażanie

żółta chryzantema

Chryzantemy doniczkowe to kwiaty, które możemy rozmnażać amatorsko poprzez sadzonki pędowe, ale od razu uprzedzamy – nie jest to łatwe. Jeśli jesteście zainteresowani zgłębieniem tematu, zapraszamy Was do lokalnych kwiaciarń Euroflorist. Znajdują się one praktycznie w każdym mieście powiatowym, a pracujący tam floryści z chęcią udzielą Wam wszystkich niezbędnych informacji. Profesjonalne rozmnażanie nie jest już takie proste – wymaga bowiem znajomości bardziej zaawansowanych czynności. Robi się to zakładając mateczniki otrzymane z roślin rozmnożonych metodą in-vitro. W powstałych w ten sposób mateczników pobiera się sadzonki co celów produkcyjnych i stosuje się uprawę sterowaną, która polega na regulowaniu długości dnia.

Chryzantemy – inspiracje

Na koniec zostawiliśmy obiecaną porcję inspiracji. Lubimy się z Wami dzielić tym co akurat we florystycznych trendach piszczy, więc z radością prezentujemy wybrane kompozycje. Staraliśmy się pokazać różnorodność stylistyk, dzięki czemu z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Kolorowe bukiety i piękne kompozycje z chryzantem znajdziecie też w kwiaciarni internetowej Euroflorist.

bukiety z chryzantem

Bukiety z chryzantem

kompozycje z chryzantem

Chryzantemy w naczyniach

kompozycje specjalne z chryzantem

Kompozycje specjalne

Autor: Anna Burzyńska

Komentarz