Znaczenie kolorów kwiatów – ważne nie tylko dla florysty!

20 Maj, 2017

Jeden bukiet potrafi powiedzieć więcej, niż tysiąc słów. Wystarczy odpowiednio dobrać nie tylko kwiaty, ale też ich kolor. Nawet jeśli dla ciebie to nieistotne, pamiętaj, że może być ważne dla osoby, której wręczasz taki pachnący upominek. Znajomość symboliki kwiatów jest bardzo przydatna. Może zmiękczyć niejedno serce i… ustrzec przed wpadką! Zastanawiasz się kolory kwiatów co oznaczają? Ten artykuł jest dla ciebie!

AMJ2017-MD02

Ukryty komunikat

Barwa to potęga niemal w każdej dziedzinie życia. Nie bez powodu specjaliści od wizerunku odradzają ubrania w czerwieni na rozmowy kwalifikacyjne – nosząca je osoba sprawia wrażenie agresywnej. Z kolei specjaliści od wnętrz zalecają zieleń w pomieszczeniach, w których odpoczywamy, bo ten kolor działa uspokajająco i wyciszająco, przy nim odpoczywamy. Kolory mają też ogromne znaczenie w świecie kwiatów. Dlatego wybierając je na prezent, warto kierować się nie tylko własnym gustem, ale też radami florysty.

Barwa, która oddaje uczucia

Skąd w ogóle wzięła się symbolika i znaczenie kolorów kwiatów? Przede wszystkim z dawnych wierzeń i przesądów. Niektóre funkcjonowały wszędzie, inne tylko w poszczególnych regionach. Oto mały przewodnik po tym, co oznaczają kolory kwiatów:

  • Biały dla czystych intencji

Kolor, który wyraża czystość, niewinność, skromność i szczerość. Kwiaty w tym kolorze można dać każdemu jako wyraz dobrych intencji i szczerych uczuć. Białe kwiaty są eleganckie, dlatego warto ję wręczać zwłaszcza temu, komu chcemy okazać szacunek. To może być szef, teściowa czy pisarz, którego chcemy uhonorować bukietem na spotkaniu autorskim. Szukaj białych magnolii, kalii, margerytek, konwalii bądź rumianku.

  • Żółtego lepiej unikaj

Przyjęło się, że lepiej nie dawać kwiatów w tym kolorze. Przypisuje im się negatywną symbolikę i uczucia, takie jak zazdrość czy złość. Choć są opracowania, według których ten kolor oznacza także przyjaźń i szczęście. Lepiej na wszelki wypadek żonkile, kaczeńce, jaskry i słoneczniki wręczać w większych bukietach, w których żółty nie będzie kolorem dominującym.

  • Czerwony zarezerwowany dla ukochanych

Kwiaty w intensywnej czerwieni symbolizują miłość, a także pożądanie i namiętność, zaufanie piękno. Bez obaw o nieporozumienie można je kupić dziewczynie lub żonie, a także mamie, czyli kobietom, które są najważniejsze i które bez wątpienia kochamy. Do deklaracji miłości najlepiej sprawdzają się róże, tulipany i azalie.

kwiaciarnia

  • Błękitny, jeśli jesteś wierny

Ten niepozorny kolor niesie bardzo silne przesłanie o wierności osoby wręczającej kwiaty w błękicie. To nie tylko potwierdzenie uczuć, ale też obietnica na przyszłość. Nie bez powodu najpopularniejsze kwiaty w tym kolorze nazywają się niezapominajki. Niebieski w intensywniejszym odcieniu symbolizuje pogodę ducha, dlatego kwiaty w niebieskościach polecane są osobom, które czym się martwią. Intensywne w barwie chabry, szafirki, przylaszczki czy ostróżki pomogą na chwilę zapomnieć o problemach.

  • Zielony wyrazi nadzieję

Kwiaty w kolorze zielonym nie są bardzo popularne, ale warto po nie sięgać w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ jak żadne inne wyrażają nadzieję. Świetnie się nadają do wręczania osobom, które z różnych powodów chcemy pocieszyć oraz osobom, które chorują lub odzyskują siły po chorobie. W zieleni możesz znaleźć storczyki, hortensje, chryzantemy i eustomy. Niektóre mają odcień zielony z natury, inne są farbowane, ale to akurat bez znaczenia.

  • Uniwersalne fiolet i róż

Jeśli wahasz się, kwiaty w jakim kolorze wybrać, bezpiecznym wyborem będą róż, lawenda lub purpura. Ich przesłanie jest bowiem bardzo pozytywne i dość uniwersalne. Lawendowy, czyli kolor lawendy, irysów, krokusów, bzu czy fiołków, to kolor elegancji i wdzięczności, a także kobiecości. Purpura oznacza dumę, sukces i tajemnicę, dlatego floryści często polecają dalie i hortensje w tym kolorze dla absolwentów. Z kolei kolory różowy wiązany jest w wdziękiem, pięknem i uznaniem. Kwiaty różowe, np. goździki, stokrotki czy lak wonny mogą być wręczane zawsze wtedy, kiedy chcemy wyrazić wdzięczność.

bukiet z tulipanów

Nie wiesz, jak wyrazić uczucia? Miksuj kolory!

Kolory kwiatów znaczenie zmieniają, kiedy się je wymiesza. Żółte kwiaty połączone z czerwonymi nie wyrażają już tak negatywnych emocji. Czasami odpowiednio dobrane kolory nabierają zupełnie nowego znaczenia. Na przykład białe kwiaty z czerwonymi symbolizują jedność. Najlepiej o skomponowanie mieszanki poprosić doświadczonego florystę!

 

Komantarze są wyłącznone.